PROFEN Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   İbuprofen’dir.  PROFEN Jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan bir ilaçtır. Bölgesel yumuşak dokuların iltihabi hastalıkları,  eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması, omuz sertliği, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas romatizması durumlarında, kazaların ve spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme  dolayısıyla oluşan ağrı, şişme ve iltihabi durumlarda kullanılır. Kullanımı 14 yaş üzeri çocuk, ergen ve yetişkinler içindir.

PROFEN Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bölgesel yumuşak dokuların iltihabi hastalıkları,  eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması, omuz sertliği, bel ağrısı, kas romatizması durumlarında, kazaların ve spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme  dolayısıyla oluşan ağrı, şişme ve iltihabi durumlarda kullanılır
 3. Eğer astım, mide ülseri , böbrek hastalığı, yüksek tansiyon rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. İlacın kullanımı güneş ışınlarına karşı cildinizi hassas hale getirebilir. Güneş yanıklarına sebep olabilir.
 5. İlacın ağzınıza ve gözünüze temasından kaçınınız. Şayet ilaç ağzınıza ve gözünüze temas etmişse bol su le yıkayınız.
 6. Bu ilaç uygulandığında emilerek kana karışma riski düşükte olsa kalp ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir.
 7. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 8. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Krem kuruduktan sonra giyininiz.
 9. İlacınızı uyguladıktan  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 10. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 11. 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

PROFEN Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sürüp, hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen cilt bölgesinde karıncalaşma ve ciltte kızarıklık gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen

İlaç Marka İsmi: PROFEN Jel

Bir Yorum Yazın