PROCAIN PEN Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Penisilin G prokain, Penisilin G sodyum’dur. PROCAIN PEN  Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu hafif ve orta şiddetteki zatürre, kızıl hastalığı, Yılancık (erizipel) denilen ve cilt üzerinde iltihaplı kızarıklık şeklinde kendini gösteren akut (kısa sürede gelişen) ateşli hastalık,  orta kulak iltihabı,  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, hafif ve orta şiddetteki üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici penisilin grubu bir antibiyotiktir.

PROCAIN PEN  Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu hafif ve orta şiddetteki zatürre, kızıl hastalığı, Yılancık (erizipel) denilen ve cilt üzerinde iltihaplı kızarıklık şeklinde kendini gösteren akut (kısa sürede gelişen) ateşli hastalık,  orta kulak iltihabı,  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, hafif ve orta şiddetteki üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici penisilin grubu bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç frengi, bel soğukluğu gibi cinsellikle ilgili (zührevi) hastalıkların tedavisinde kullanılmaz.
 4. Bu ilacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmedende iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Bu ilacı kullanırken bol sıvı tüketmelisiniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

PROCAIN PEN  Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlaç kas içine enjekte edilmek suretiyle uygulanır. İlacın  enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektirir. Yapılacak en ufak bir hata çok büyük problemlere yol açabilir. Bu sebeple  bu ilacı kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sinir sisteminde hastalık oluşumu, böbreklerde hastalık oluşumu, Trombositopeni, kanda bulunan alyuvarların sayısında azalma (lökopeni), organizmada alyuvarların anormal yıkımı ile meydana gelen kansızlık   gibi yan etkilerden herhangi biri  görülürse  ilacı kullanmayı durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Penisilin G prokain, Penisilin G sodyum

İlaç Marka İsmi:  PROCAIN PEN  Flakon

Yorum Yap