PRINDAN 62,5 mg film kaplı tablet

İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

  1. İlaç Marka İsmi: PRINDAN 62,5 mg film kaplı tablet
  2. Endikasyon Bilgisi: PRINDAN ilaç, Bosentan monohidrat adlı etken maddeyi içinde bulundurur. Pulmoner arteriyel hipertansiyonda ve dijital ülseri olan sistemik skleroz hastalarında; akciğerlere olan kan akışını verimli hale getirmek, kalbin iş yükünü azaltmak için endotelin reseptör antagonisti olarak.
  3. PRINDAN DOZAJI: yetişkinler için günde 2 defa 62,5 ya da 125 mg; çocuklar için sabah ve akşam 2 mg/kg. şeklindedir.
  4. PRINDAN ile etkileşimi olan preperatlar: ketokonazol, vorikonazol, itrakonazol, ritonavir, Siklosporin A, karbamazepin, takrolimus, glibenklamid, Rifampisin, fenobarbital, Simvastatin, fenitoin, sirolimus, nevirapin, gebeliği önleyici hormonal ilaçlar, sildenafil, epoprostenol.
  5. PRINDAN ‘ın kontrendikeleri: alerjik reaksiyon, karaciğer bozukluğu, gebelik, normalin 3 katı karaciğer aminotransferaz seviyeleri, Siklosporin A ile eş zamanlı kullanmak.
  6. PRINDAN, hamilelikte X kategorisindedir; emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.
  7. PRINDAN yan etkisi: hipotansiyon, bacak ve bilek ödemi, yüzde kızarıklık,  reflü, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ciltte kaşıntılı döküntü.
  8. PRINDAN 62,5 mg film kaplı tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. PRINDAN tedavisi yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  9. PRINDAN 62,5 mg film kaplı tablet sırasıyla, Kalp Damar Sistemi, Antihipertansifler, Diğer antihipertansifler, pulmoner arteriyel hipertansiyon için antihipertansifler ve bosentan olarak sınıflandırılmış şekilde, C02KX01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz PRINDAN üretimini SANOVEL İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.  PRINDAN 62,5 mg için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; PRINDAN’a başlarken bilinmesi gereken konular; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozajı; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) daha sonra girilecektir.

 

PRINDAN 62,5 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

PRINDAN 62,5 mg kısa ürün bilgisi

Ruhsatı: SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
Adres: İstinye Mah. Balabandere Cad. İlaç Sanayi Yolu No: 14, 34460-Sarıyer / İstanbul
Tel no: 0 (212) 362 18 00-Faks no: 0 (212) 362 14 84

Yorum Yap