PRAKTEN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siproheptadin hidroklorür’dür. PRAKTEN Şurup, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. PRAKTEN, kaşıntılı deri hastalıkları, egzama ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezleye bağlı  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde ve su çiçeği gibi hastalıklara bağlı kaşıntıların giderilmesinde kullanılmaktadır.

PRAKTEN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PRAKTEN, kaşıntılı deri hastalıkları, egzama ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik; alerjik nezleye bağlı  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde su çiçeği gibi hastalıklara bağlı kaşıntıların giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da herhangi bir kalp probleminiz, glokom (göz tansiyon), prostat büyümesi, idrar yapmada zorluk, yüksek tiroid veya astım rahatsızlığınız varsa ; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve özel gözlemlere  ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha yüksektir.
 6. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. PRAKTEN‘ i kullanırken alkol almaktan kaçınınız. İlaçla birlikte alkol kullanımı uyuşukluk ve sersemlik hissini  arttırabilir.
 8. İlacın uyuklama, sersemlik hali oluşturabilme ihtimaline karşı araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 9. •2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.  Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

PRAKTEN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 3 kez 2 şer ölçek ile başlanmalı, gerektiğinde hastanın ihtiyacına göre doz artırılabilir.
 4. •7-14 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde  3 kez  2 şer ölçek;
 5. •2-6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde  3 kez  1 er ölçektir.
 6. Tüm yaş gruplarında fazladan bir doz alınması gerekirse bu, gece yatmadan önce verilmelidir.
 7. PRAKTEN, aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Sersemlik, uyuklama, ağız kuruluğu, burun ve boğazda kuruluk, hırıltılı soluma, iştah artışı ile birlikte kilo alma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Siproheptadin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  PRAKTEN Şurup

PRAKTEN Şurup Kullanma Talimatı


PRAKTEN-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın