POLIMISIN Göz Merhemi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat’tır. POLIMISIN Göz Merhemi, duyarlı mikroorganizmalara bağlı gözün ve gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  nın yüzeysel enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

POLIMISIN Göz Merhemi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözün ve gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  nın yüzeysel enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacı kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı kullanıyorsanız. ilacınızı sürdükten sonra en az 15 dakika bekleyip, diğer göz ilacını uygulayınız.
 4. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Eğer, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme gelişirse, ilacın kullanımı durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz süresince bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktorunuzla görüşünüz.
 7. Kontakt lens gözünüzde iken merhemi uygulamayınız.
 8. Tüpün ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer tüpün ucu mikrop kaparsa gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı uyguladığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

POLIMISIN Göz Merhemi’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Merhemi avucunuzun içinde tutarak ısıtınız. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde merhemi sürünüz. Gözünüzü kapatınız ve göz bebeklerinizi sağa sola, aşağı yukarı oynatarak merhemin gözünüzün içinde  yayılmasını sağlayınız. Günde 4-6 kez uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözde geçici yanma hissi olarak hafif yan etki görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat

İlaç Marka İsmi: POLIMISIN Göz Merhemi

POLIMISIN Göz Merhemi İlaç Prospektüsü


POLIMISIN Merhem ilaç Prospektüsü

Yorum Yap