POFOL IV Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   Propofol’dur. POFOL IV Ampul, erişkinlere ve 3 yaş üzeri çocuk hastalara,  hastaneye yatırılarak veya yatırılmadan yapılan ameliyatlarda genel anestezinin başlatılması ve idamesi için  kullanılan anestezik bir ilaçtır. Aynı zamanda, suni solunum altındaki hastaların sedasyonu için de kullanılır.

POFOL IV Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Bu ilaç, erişkinlerde ve 3 yaş üzeri çocuk hastalarda,  hastaneye yatırılarak veya yatırılmadan yapılan ameliyatlarda genel anestezinin başlatılması ve idamesi için  kullanılan anestezik bir ilaçtır. Aynı zamanda, suni solunum altındaki hastaların sedasyonu için de kullanılır.
  3. Epilepsi hastalarında; kalp, solunum, böbrek veya hepatik yetmezliği olan hastalarda; yağ metabolizması bozukluğu olan hastalarda ve lipid emülsiyonlarının dikkatli kullanılması gereken
    hastalarda; .hipovolemik hastalarda ve debil hastalarda dikkatli kullanılmalıdır
  4. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

POFOL IV Ampul’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Bu ilaç, anestezi konusunda eğitilmiş kimseler tarafından verilmelidir ve solunum yolu açık tutulmalı, suni solunum idamesi sağlanmalı ve oksijen desteği yapılmalıdır. Klinik belirtiler anestezinin başladığını gösterene kadar İ.V infüzyon yapılır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Hipotansiyon, bradikardi, hipertansiyon, taşikardi, konvülsiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, seyirme, öksürük, apne, dispne, hiperventilasyon ve hipoksi gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:  Propofol

İlaç Marka İsmi:POFOL IV Ampul

Yorum Yap