PLOXAL-S IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Okzaliplatin’dir. PLOXAL-S  IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon, vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını önleyen bir kanser ilacıdır.  Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanseri olan hastalarda diğer bir kanser önleyici bileşik olan 5-fluorourasil (5-FU) ve folinik asit (FA) ile kombinasyon halinde kullanılır.

PLOXAL-S  IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını önleyen bir kanser ilacıdır. Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserinin tedavisinde diğer bir kanser önleyici bileşik olan 5-fluorourasil (5-FU) ve folinik asit (FA) ile kombinasyon halinde kullanılır.
 3. Eğer platin veya platin içerikli ürünlere karşı alerji, böbrek hastalığı, işitme bozukluğu, kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmanız tehlikeli olabilir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız. Ayrıca tedaviniz sırasında kan nakli yaptırmanız gerekebilir.
 5. Eğer beyaz ya da kırmızı kan hücrelerinizin sayısında düşüklük varsa veya el ve ayak parmaklarınızda hissizlik, karıncalanma varsa ya da  ciddi  böbrek probleminiz varsa, emziriyorsanız, hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 6. Tedaviniz sırasında ortaya çıkabilecek bulantı ve kusma şikayetleriniz bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlarla önlenebilir.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.

PLOXAL-S  IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastahane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Saç dökülmesi, ağız, burun ve cildin kolay morarması, deri altında kırmızı benekler, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, kemik iliği fonksiyonlarında azalma, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı ve kulak çınlaması, belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Okzaliplatin

İlaç Marka İsmi: PLOXAL-S  IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon

Yorum Yap