PLEGICIL Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Asepromazin Maleat’tır. PLEGICIL Damla, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek psikotik  bozuklukların düzeltilmesini sağlayan antipsikotik (Nöroleptik) etkili bir ilaçtır. Ayrıca, kusmada, bulantıda, hıçkırıkta, ajitasyon, halüsinasyon, alkolik halüsinasyonlarda ve diğer nöropsikiyatrik (Depresyon, bağımlılık, paranoya, uykusuzluk, stres bozukluğu, korku, kaygı, endişe, panik, alzheimer, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, sinir krizi, epilepsi, gerilim, baş ağrısı, migren) bozukluklarda kullanılır.

PLEGICIL Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek psikotik  bozuklukların düzeltilmesini sağlayan antipsikotik (Nöroleptik) etkili bir ilaçtır.
 3. İlacı güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve göz muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınız düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 5. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın olası yan etkilerine maruz kalmaları daha yüksektir.
 6. Eğer dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesine bağlı idrar yapamama durumu ve alkol koması durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 7. Yüksek tansiyon; kalp hastalığı;  parkinson hastalığı,kemik iliği depresyou,  göz tansiyonu, nöbetler ve epilepsi; prostat büyümesi ve buna bağlı idrar yapma problemleri; alkol koması; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklarda doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PLEGICIL Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damlalıktan bir kaşığa akıtılan ilaç su, çay veya meyve suyu ile karıştırılarak alınmalıdır. Damla, kesinlikle damlalıktan direkt ağız içine damlatılmamalıdır. Yemeklerle birlikte ya da aç karnına alabilirsiniz. Yetişkinlerde günde 3 defa 20-30 damla, 30 ay- 5 yaş arası çocuklarda günde 2-5 damla/kg (bölünerek verilir) , 5-12 yaş arası  çocuklarda günde 3 defa 15-20 damla alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, kabızlık, uyuşukluk, sersemlik ve kansızlık  gibi yan etkiler  görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Asepromazin Maleat

İlaç Marka İsmi: PLEGICIL Damla

Yorum Yap