PLAVIX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klopidogrel hidrojen sülfat’tır. PLAVIX Film Tablet, kan pıhtısı oluşumunu  önleyen bir ilaçtır. Kan pıhtıları damarlarda tıkanmaya sebep olur ve kalp krizi , felç ve ölüm gibi ciddi problemlere yol açar. Sertleşmiş kan damarları (atardamarlar) içinde kan pıhtılaşmasını önleyerek etki gösterir. Yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş ya da damar sertliği rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde kullanılır.

PLAVIX Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PLAVIX, sertleşmiş kan damarları (atardamarlar) içinde kan pıhtılaşmasını önleyerek etki gösterir.
 3. Ciddi karaciğer hastalığınız var ise veya  mide ülseri ve oniki parmak bağırsağı ülseri veya herhangi bir sebepten dolayı aktif  bir kanama ya da beyin kanaması gibi  kanamaya neden olabilecek tıbbi durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da iç kanama eğilimini arttıran bir kan hastalığınız, mide ülseri gibi iç kanama riski bulunan bir rahatsızlık, kısa süre önce  geçirilmiş ameliyat, kaza ve yaralanma durumlarından herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunu anlatınız.
 5. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelir. Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında mide kanaması, bağırsak kanamaları veya sindirim sistemi kanamaları gibi iç kanamalar meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtileri  durumlarında derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız, cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Şiddetli kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını 7 gün önceden durdurmanız gerekmektedir.
 8. •18 yaşından küçük çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 9. Tedavi süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  mide veya  bağırsaklardaki  kanama riskini artırmaktadır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PLAVIX Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Yemek sırasında veya yemek aralarında alınabilir. Tabletleri gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması, dokuda kan toplanması sebebiyle oluşan şişlik, ciltte ezik, mide veya bağırsaklarda kanama, ameliyat bölgesinde kanama, ishal, karnın üst kısmında ağrı, hazımsızlık ve mide ekşimesi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klopidogrel hidrojen sülfat
İlaç Marka İsmi: PLAVIX Film Tablet

PLAVIX Film Tablet kullanma talimatı


PLAVIX-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü-1

10 Yorum

 1. Satilmis kucuk 9 Mart 2016
 2. meltem 31 Mayıs 2016
  • gülcan 31 Mayıs 2016
 3. Uğur Özeren 11 Haziran 2016
 4. Uğur Özeren 11 Haziran 2016
 5. Tuncay masarifoglu 18 Nisan 2017
 6. Bülent 21 Ekim 2017
 7. Fatma karabulut 15 Şubat 2018
 8. BAYRAM AKÇA 2 Nisan 2018
 9. Ali Atça 28 Nisan 2019

Yorum Yap