PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz

Endikasyon Bilgisi :

İçerisinde Teikoplanin (antibiyotik)  bulunan PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz, vücutta hastalık yapan bakteriler üzerinde etkidir. PLANICID, böbreklerin, idrar kesesi, idrar yolunun (üretrit), rahim ağzının (servisit) ve karın içinin iltihaplanması gibi üreme boşaltım sistemindeki enfeksiyonlar, kalp zarı yada kapaklarında iltihaplanma; bakteriyemi (kan dolaşımında bakteri varlığı); omuriliğin iltihaplanması durumları ile diş eti apsesinde, zatürrede ve cildin bakteriyel enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.

 

PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 1. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız PLANICID ‘i kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliğin önlenmesi için tedbirli davranınız. Emzirme dönemlerinde de hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 2. PLANICID kullanımından sonra boğazınızda, yüzünüzde, dudaklar, dil ve dudaklarınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama, bilinç kaybı, kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde acilen hekiminizi arayınız.
 3. Virüs ya da mantara bağlı bir hastalık veya diyalize giriyorsanız, diyabet, karaciğer hastalığı, kalpte ritim düzensizliği, mide, bağırsak ülseri ya da şiddetli ishaliniz var ise  var ise PLANICID  kullanmadan önce mevcut olan hastalıklarınızı hekiminize söyleyiniz.
 4. PLANICID ‘in üzerinizdeki etkisini görmeden araba, alet kullanmak gibi dikkat isteyen işlerden kaçınınız.

 

PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz Nasıl Kullanılır :

 1. Yeni doğanlara (1 aylık) : 1. gün 16 mg/kg, 2. günden itibaren günde 1 defa 8 mg/kg
 2. 2 aylıktan büyük bebek ve çocuklara:
 3. Orta dereceli enfeksiyonda,  başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 6 mg/kg; ağır enfeksiyonlarda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 10 mg/kg.
 4. 18 yaşından büyüklere: Orta dereceli enfeksiyonda,  1. gün 400 mg , daha sonraki günlerde 200 mg ;
  Ağır enfeksivonda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 400 mg;  sonra her gün günde bir defa 400 mg; cerrahi operasyonlarda hastanın enfeksiyon kapmaması için 1 kere 400 mg;
 5. PLANICID 3-5 dakikalık hızlı enjeksiyonla ya da 30 dakikalık yavaş infüzyon şeklinde kullanılır.
 6. PLANICID ‘i hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerini dikkate alınız.
 7. İlacınızı düzenli olarak her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi iyi hissetsenizde PLANICID kullanımını hekimin belirlediği zamandan önce bırakmayınız.

 

PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz’un Yan Etkileri :

 1. Enjeksiyonun uygulandığı yerde ağrı, tahriş, yüksek ateş, ishal, üşüme, kolay kanama, ciltte morartılar, isilik, kabartı, sersemleme, mide bulanması, baş ağrısı, istem dışı kasılma gibi yan etkilerde derhal hekiminizle görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Teikoplanin
İlaç Marka İsmi: PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz

Yorum Yap