PIYELOSEPTYL Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi   Nitrofurantoin’dir. PIYELOSEPTYL Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşan antibiyotik bir ilaçtır. İdrar torbası ile idrar yolunun diğer bölümlerinde görülen enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

PIYELOSEPTYL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İdrar torbası ile idrar yolunun diğer bölümlerinde görülen enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa veya ilacın bebeği etkileme riskinden dolayı hamileliğinizin son ayında iseniz yada doğum sancılarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer, şeker hastası iseniz, gut tedavisi görüyorsanız, hazımsızlık için antiasit kullanıyorsanız, glokom ilaçları kullanıyorsanız veya ciddi güçsüzlüğe sebep olan bir hastalığınız varsa ya da kansızlığınız, B vitamini eksikliği veya kanınızda anormal düzeyde tuz eksikliğiniz,  Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz adlı enzimin (vücuttaki bir kimyasal madde) eksikliği varsa ya da akciğer, karaciğer veya sinir sistemi ile ilgili problemleriniz varsa veya alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece idrarınız sarı veya kahverengine boyanabilir. Bu gayet normal bir durumdur ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 6. İlacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 7. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 10. Çocuklarda doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.
 11. İlacın kullanımı baş dönmesi ve uykuya sebep olabilir. Makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. İlacın bebeği etkileme riskinden dolayı gebeliğin son ayında kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIYELOSEPTYL Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu mide tahrişini azaltmak için yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, uyuklama, iştahsızlık, karın ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, kolay kanama ve çürük oluşumu, halsizlik, güçsüzlük, soluk ve sararmış cilt, yüksek ateş gibi yan etkilerde acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Nitrofurantoin

İlaç Marka İsmi:  PIYELOSEPTYL Tablet

PIYELOSEPTYL Tablet İlaç Prospektüsü


PIYELOSEPTYL-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın