Pirosal Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (500 mg), Kafein (30 mg) ve Kodein fosfat (10 mg)‘  dır. Pirosal Tablet, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Pirosal soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, nevralji, siyatik, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.

Pirosal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Pirosal, tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.
  3. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
  4. •3 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir. 3. günün sonunda ateş veya  ağrıda azalma olmazsa ya da yeni hastalık belirtileri ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.
  5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız Pirosal ı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya alkol kullanıyorsanız  ya da astımınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz  hakkında bilgi veriniz.
  7. Tıkayıcı uyku apnesi sendromu nedeniyle bademcik veya geniz eti alındıktan sonraki ağrılar için  18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
  8. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
  9. • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
  10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  11. Kullanımı nadiren de olsa uyku hali ve baş dönmesine sebep olabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  12. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı önerilmemektedir. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Pirosal Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz.
  3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 2 defa 1 er tablettir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda en az 6 saat ara ile 1 er tablet alınabilir. 24 saatte 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, uyuşma,  karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar, üst solunum yolu hastalık belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: Pirosal Tablet

Bir Yorum Yazın