PIROFEN FORTE Suppozituar 325 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dur. PIROFEN FORTE Suppozituar 325 mg,  6 yaşından büyük çocuklarda ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinlerde hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile birlikte görülen ateş ve ağrılar, boğaz ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, romatizmal ağrılar, yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar  ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.

PIROFEN FORTE Suppozituar 325 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
 3. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) ya da  kansızlığınız  varsa  ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 4. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde  ateşin azalmaması ya da ağrının devam etmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.
 5. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 dereceden yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 6. İlacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 7. Bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 9. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PIROFEN FORTE Suppozituar 325 mg’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağınız bölgeyi temizleyiniz. İlacı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız ve çocuğun bir süre sırt üstü yatmasını sağlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hafif bulantı, ishal , halsizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol

İlaç Marka İsmi: PIROFEN FORTE Suppozituar 325 mg

PIROFEN FORTE Suppozituar İlaç Prospektüsü


PIROFEN FORTE Suppozituar İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın