PIRATIL Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Asetilsalisilik asit, Vitamin C’dir. PIRATIL Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Anjin, göğüs ağrısı, felç ve kalp krizi ataklarının önlenmesi;  hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin giderilmesiyle ilgilidir. Baş ağrısı,  omuz, boyun ve kol ağrıları, diş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ağrıları, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrılı durumlar, Juvenil (çocuklarda görülen) romatoid artrit ağrıları ve adet dönemi ağrıları durumlarında kullanılır.

PIRATIL Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Anjin, göğüs ağrısı, felç ve kalp krizi ataklarının önlenmesi;  hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin giderilmesiyle ilgilidir. Baş ağrısı,  omuz, boyun ve kol ağrıları, diş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ağrıları, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrılı durumlar, Juvenil (çocuklarda görülen) romatoid artrit ağrıları ve adet dönemi ağrıları durumlarında kullanılır.
 3. Bu ilaç kalp ve kan damarları ile ilgili durumlarda kullanılıyorsa , doktor denetimi altında kullanılmalıdır.
 4. Bu ilacı kullanırken kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama gibi mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Doktorunuz bir süreliğine ilacını kullanmanızı durdurabilir.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 7. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı  gibi rahatsızlıklarınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 9. Bu ilaç ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 10. İlacı 16 yaş altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı doğmamış bebekte kalp sorunlarına yol açabilir ya da düşük riski olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız muhakkak doktorunuza durumu bildiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIRATIL Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Yemeklerden sonra tok karnına almanız önerilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Cilt döküntüsü, mide bulantısı, mide ağrısı, kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katranımsı dışkılama, uzun süren baş ağrısı, vücutta herhangi bir kızarıklık veya şişlik, kulak çınlaması, duyma problemleri gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acil yardım için  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit, Vitamin C

İlaç Marka İsmi: PIRATIL Efervesan Tablet

Yorum Yap