PIONAL Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür, Thioctic Asit’tir. PIONAL  Film Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Yalnızca ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan, nöropati (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği hasar)  gelişen diyabet hastalarında tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile birlikte kullanılır.

PIONAL  Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, yalnızca ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan, nöropati (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği hasar)  gelişen diyabet hastalarında tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile birlikte kullanılır.
 3. Eğer, diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp sorunları  riskini arttırmaktadır. Buna karşın şeker hastalığınızı tedavi ettirmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar vereceğinden ilacın kullanımının fayda ve zararlarını doktorunuzla mutlaka görüşünüz.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. ilacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Karaciğer hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi öykünüz ya da  felç öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 12. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamile iseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIONAL  Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Mide tahrişini azaltmak için yemeklerle birlikte veya yemekten hemen sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görme bozukluğu , vücutta şişme ve ani kilo alma, mide bulantısı, karın ağrısı, koyu idrar, iştah kaybı , sarılık,  durumlarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür

İlaç Marka İsmi: PIONAL  Film Tablet

Yorum Yap