PINRAL Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Lamotrijin’ dir. PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet, epilepsi (sara) ‘yı önleyen ya da durduran antiepileptik bir ilaçtır. 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.) tedavisinde ve  parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) tedavisinde tek başına veya  sara nöbetlerini önleyici diğer ilaçlara ek olarak kullanılabilir. 2-12 yaş arası çocuklarda  görülen sara hastalığının tedavisinde,  sara nöbetlerini önleyici diğer ilaçlara ek olarak kullanılabilir.  Lennox – Gastaut sendromu (çocuklarda beyinle ilgili olarak meydana gelen ve zihin geriliği ile ilişkili olan, epilepsi nöbetlerinde ani , elektrik çarpmasına benzer , istem dışı ve belirli aralıklarla , sık sık ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının  da gözlendiği epilepsi türü) tedavisinde ve bipolar bozukluğu olan 18 yaş ve üzeri yetişkin hastalarda görülen, duygu durum ataklarının önlenmesinde   kullanılır.

PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Epilepsi (sara) ‘yı önleyen ya da durduran antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı, ciddi hayati tehlikeler yaratabilecek cilt döküntüsüne sebep olabilir. Özellikle çocuklarda ve nöbet ilaçlarına karşı alerjisi olan hastalarda bu durum gözlenebilir. Eğer bu ilacın kullanımı sırasında boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü ve soyulma durumlarından herhangi biri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için bu ilacı kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacın kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 5. Eğer, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız ya da kalp hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 7. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 9. Bu ilacı kullanırken bol bol sıvı almalısınız.
 10. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini nöbet riskini artırır.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza  kullanmayınız.

PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu önce çiğneyip sonra yutunuz ya da ilacı az miktar suda eritip tümünü hemen yutunuz. Yemek esnasında ya da aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve halüsinasyon gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Lamotrijin

İlaç Marka İsmi: PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet

Yorum Yap