PICOCAP Yumuşak Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Sodyum Pikosulfat’tır. PICOCAP Yumuşak Kapsül, bağırsağa direkt etki ederek, bağırsak hareketlerinin ve  içeriğinin geçiş hızını arttırır. Bağırsak içinde su ve elektrolit toplanmasını arttırarak dışkının yumuşamasını sağlar ve dışkı çıkarmayı kolaylaştırır. Kabızlık tedavisinde ve dışkılamanın kolaylaştırılması gereken durumlarda kullanılır.

PICOCAP Yumuşak Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsağa direkt etki ederek, bağırsak hareketlerinin ve  içeriğinin geçiş hızını arttırır. Bağırsak içinde su ve elektrolit toplanmasını arttırarak dışkının yumuşamasını sağlar ve dışkı çıkarmayı kolaylaştırır. Kabızlık tedavisinde ve dışkılamanın kolaylaştırılması gereken durumlarda kullanılır.
 3. Bu ilacın uzun süre kullanımı sıvı ve elektrolit dengesizliğine ve kanda potasyum eksikliğine yol açabilir. Dolayısıyla ilacı uzun süre kullanmayınız.
 4. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için bu ilacı 1 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 6. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilacı kullanmadan önce tüm rahatsızlıklarınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle, iltihaplı kalın bağırsak hastalıkları, rektum bölgesinde nedeni bilinmeyen kanama, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 9. Bu ilaç 10 yaşın altındaki çocuklarda doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

PICOCAP Yumuşak Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Ertesi sabah dışkının dışarı atılmasını sağlamak için ilacınız gece yatmadan önce alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, kramp, düşük tansiyon, idrarda ve dışkıda renk değişikliği gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Sodyum Pikosulfat

İlaç Marka İsmi: PICOCAP Yumuşak Kapsül

Yorum Yap