PERALJIN Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Kafein’dir. PERALJIN  Tablet, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Ayrıca romatizmaya  karşı da etkili bir ilaçtır. Damarlarda genişlemeye ve terlemeye yol açarak vücut ısısını düşürür. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrılar, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, migren, boğaz ağrısı, diş ağrısı, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar, siyatik, lumbago, nevralji, nevrit, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı, eklem iltihaplanmalarına bağlı ağrılar, kireçlenmeye bağlı ağrılar ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.

PERALJIN  Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif ve orta şiddetli ağrılar (soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrılar, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, migren, boğaz ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı ), eklem iltihaplanmalarına bağlı ağrılar, kireçlenmeye bağlı ağrılar ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuz doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilaç, çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 7. Bu ilacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 9. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  bu ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız. Kafeinin düşük riskini arttırma olasılığı nedeniyle hamilelerde kullanımı önerilmez. Emzirme döneminde kafein anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PERALJIN  Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, bulantı, deri ve gözlerde sararma, alışılmadık kanama, kolay çürüme ve aşırı halsizlik belirtileriyle kendini gösteren karaciğerde fonksiyon bozukluğu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein

İlaç Marka İsmi: PERALJIN  Tablet

Bir Yorum Yazın