PENTASA Uzatılmış Salınmlı Granül

 

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mesalazin’dir. PENTASA Uzatılmış Salınmlı Granül, hafif ve orta dereceli ülseratif kolit tedavisinde ve Crohn hastalığının tedavisinde kullanılır.

PENTASA Uzatılmış Salınmlı Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Hafif ve orta dereceli ülseratif kolit tedavisinde ve Crohn hastalığının tedavisinde kullanılır.
  3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. İlacı kullanımınız  sırasında şiddetli karın ağrısı, kramp, ateş, kanlı ishal ve baş ağrısı görüldüğünde, ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
  5. Bu ilacı 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PENTASA Uzatılmış Salınmlı Granül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Saşe içindeki tozu dilinizin üstüne boşaltılıp bir miktar su veya meyve suyuyla yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, ateş, baş ağrısı, baş dönmesi ve ciltte kızarıklık gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Mesalazin

İlaç Marka İsmi: PENTASA Uzatılmış Salınmlı Granül

 

Yorum Yap