PENICILLINE-G.POT Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Penisilin G potasyum Kristalize’dir. PENICILLINE-G.POT Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Penisilin G’ye duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu ciddi enfeksiyonların tedavisinde, hızlı ve yüksek penisiline ihtiyaç duyulduğu  durumlarda kullanılır. Menenjit, difteri, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore) ve frengi (sifiliz) rahatsızlıklarının tedavisi ile ilgilidir. Ayrıca ciddi kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde ve dişlerle ilgili bir ameliyat geçirme durumu olan kişilerde bu ilaç, kalp kapakçığı enfeksiyonlarını önlemek amacıyla da kullanılır.

PENICILLINE-G.POT Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Penisilin G’ye duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu ciddi enfeksiyonların tedavisinde, hızlı ve yüksek penisiline ihtiyaç duyulduğu  durumlarda kullanılır.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 5. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 6. İlacın uzun süre kullanımından dolayı, bu ilacın etkili olmadığı  bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilir.  Eğer ilacınızı kullanırken böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu haberdar ediniz. Doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 7. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 8. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığı veya kalp hastalığınız  ya da  astımınız   var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PENICILLINE-G.POT Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı ile birlikte kusma, baş ağrısı ve yorgunluk; kırmızı cilt döküntüsü; üşüme, ateş, şişlik, eklem veya kas ağrısı, yorgunluk; solgun beniz, kolay kanama ve çürük oluşumu, istem dışı kasılmalar, nöbet; kalp atışlarında düzensizlik; enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş gibi yan etkilerde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Penisilin G potasyum

İlaç Marka İsmi:  PENICILLINE-G.POT Flakon

Yorum Yap