PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

KISA TANITIM :

İlacın etken maddesi Pemetrekset’tir. PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Daha önce kemoterapi almamış, akciğeri saran zarı etkileyen bir kanser türü olan malign plevral mezotelyomalı hastaların tedavisinde, kansere karşı etkili bir başka ilaç olan Sisplatin adlı ilaç ile birlikte kullanılır. Ayrıca daha önce kemoterapi alan ileri evre akciğer kanseri hastalarının tedavisinde de kullanılır.

 

PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Daha önce kemoterapi almamış, akciğeri saran zarı etkileyen bir kanser türü olan malign plevral mezotelyomalı hastaların tedavisinde, kansere karşı etkili bir başka ilaç olan Sisplatin adlı ilaç ile birlikte kullanılır. Ayrıca daha önce kemoterapi alan ileri evre akciğer kanseri hastalarının tedavisinde de kullanılır.
 3. Şiddetli böbrek rahatsızlığınız varsa veya son zamanlarda sarıhummaya karşı bir aşı olduysanız ya da olacaksanız  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktorunuzla birebir görüşmelisiniz.
 5. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 6. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 7. Eğer, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan karaciğer ile ilgili problemleriniz ve börek hastalığınız varsa ya da kalp veya koroner atar damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda aşı olduysanız, akciğerinizde sıvı birikimi varsa veya yakın zamanda Radyoterapi (yüksek dozda X-ray tedavisi, ışın tedavisi) aldıysanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz
 8. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 9. Eğer 80 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riskiniz daha fazladır.
 10. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Eğer eşiniz ya da siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 12. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç damar içine infüzyon şeklinde uygulanır. Size uygulanacak uygun doza doktorunuz karar verecektir. Size verilecek doz, vücut ölçünüze ve tedaviye vereceğiniz cevaba göre belirlenecektir.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciddi mide bulantısı, 24 saatlik periyotta 1 den  fazla kusma, günde 4 defadan fazla dışkı yapma veya geceleri ishal durumu, yemek yiyememe durumu, yüksek ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri, ağız içinde veya çevresinde ağrı ve yara oluşumu, ellerde ve ayaklarla ağrı, sızı, yanma ve şişlik gibi yan etkilerden birine veya bir kaçına maruz kalırsanız,  acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Pemetrekset

İlaç Marka İsmi: PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Yorum Yap