PEDITUS Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (120mg), Guaifenesin (50 mg), Prilamin maleat (6,25 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (5 mg) ‘dir. PEDITUS Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. İlacın etken maddelerinden Parasetamol, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; Guaifenesin, balgam söktürücü etkisiyle solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır; Prilamin maleat, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder; Fenilefrin hidroklorür ise burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. PEDITUS, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, kızarıklık, ödem, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, vücut kırıklığı, öksürük, üşüme, ateş ve ağrıyı içeren hastalık belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 4 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

PEDITUS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. PEDITUS, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
  3. •5 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da şiddetli yüksek tansiyon, taşikardi,  koroner atar damar hastalığı, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bir tümör, dar açılı göz tansiyonu, aşırı aktif tiroid,  mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma veya prostat büyümesi varsa; kullanmayınız.
  5. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da akciğer hastalığı, kansızlık, karaciğer enzimlerinde yükselme ve gelip geçici sarılıkla karakterize kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  6. PEDITUS, öksürük baskılayıcı ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.
  7. Kronik öksürük ve astımı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.
  8. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  9. İlacı kullanmadan önceki son iki hafta içerisinde depresyon tedavisinde kullanılan MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
  10. Düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz 5 günden fazla sürerse veya tekrar başlarsa ya da beraberinde ateş, döküntü ya da inatçı baş ağrısı olursa, ilacı kullanmayı kesip,  doktorunuza danışınız.
  11. Alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden kullanmayınız.
  12. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  13. •4 yaşından küçük bebeklerde, çocuklarda kullanmayınız.
  14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PEDITUS Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: 4 saat  veya daha uzun aralıklarla  günde 4 kez 2 şer ölçek;
  4. 6 yaşından büyük çocuklarda, 4 saat  veya daha uzun aralıklarla  günde 4 kez 1 er ölçek;
  5. 4-6 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle günde  3 kez 1 er ölçektir.
  6. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Karaciğer enzimlerinde yükselme, yüzde şişme, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık, kabızlık, ishal, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuklama yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Guaifenesin, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: PEDITUS Şurup

PEDITUS Şurup kullanma talimatı


PEDITUS-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(14)

  1. 19 Nisan 2016
    • 19 Nisan 2016
  2. 1 Mayıs 2016
  3. 21 Mayıs 2016
  4. 28 Eylül 2016
  5. 3 Ekim 2016
  6. 6 Ekim 2016
  7. 23 Ekim 2016
  8. 23 Ekim 2016
  9. 15 Ocak 2017
  10. 7 Mart 2017
  11. 2 Ekim 2017
  12. 14 Ekim 2017
  13. 10 Şubat 2018

Bir Yorum Yazın