PEDITUS Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Guaifenezin, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür ‘dür. PEDITUS Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, balgam sökücü, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, balgamın akışkanlığını arttırarak yumuşamasını sağlar, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. PEDITUS, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, vücut kırıklığı, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

PEDITUS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PEDITUS, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, vücut kırıklığı, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da şiddetli yüksek tansiyon, taşikardi,  koroner atar damar hastalığı, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bir tümör, dar açılı göz tansiyonu, aşırı aktif tiroid,  mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma veya prostat büyümesi varsa; PEDITUS‘u kullanmayınız.
 5. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da akciğer hastalığı, kansızlık, karaciğer enzimlerinde yükselme ve gelip geçici sarılıkla karakterize kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 6. PEDITUS, öksürük baskılayıcı ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.
 7. Kronik öksürük ve astımı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.
 8. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 9. İlacı kullanmadan önceki son iki hafta içerisinde depresyon tedavisinde kullanılan MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 10. Düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz 5 günden daha fazla sürerse veya tekrar başlarsa ya da beraberinde ateş, döküntü ya da inatçı baş ağrısı olursa, ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuza danışınız.
 11. Alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden kullanmayınız.
 12. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. 4 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PEDITUS Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: 4 saat  veya daha uzun aralıklarla  günde 4 kez 2 şer ölçek;
 4. 6 yaşından büyük çocuklarda, 4 saat  veya daha uzun aralıklarla  günde 4 kez 1 er ölçek;
 5. 4-6 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle günde  3 kez 1 er ölçektir.
 6. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karaciğer enzimlerinde yükselme, yüzde şişme, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık, kabızlık, ishal, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuklama yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Guaifenezin, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: PEDITUS Şurup

PEDITUS Şurup kullanma talimatı


PEDITUS-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(13)

 1. 19 Nisan 2016
  • 19 Nisan 2016
 2. 1 Mayıs 2016
 3. 21 Mayıs 2016
 4. 28 Eylül 2016
 5. 3 Ekim 2016
 6. 6 Ekim 2016
 7. 23 Ekim 2016
 8. 23 Ekim 2016
 9. 15 Ocak 2017
 10. 7 Mart 2017
 11. 2 Ekim 2017
 12. 14 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın