PEDIFEN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   İbuprofen’dir. PEDIFEN Pediatrik Şurup, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. PEDIFEN, çocuklarda ağrı ve ateşle birlikte görülen soğuk algınlığı; grip; diş çıkarma, diş ağrısı; kulak ağrısı; boğaz ağrısı; yumuşak doku zedelenmeleri; çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığına (Juvenil romatoid artrit) bağlı ağrılar; eklem ve kaslardaki burkulma ve zorlanmaya bağlı ağrılarda kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Pediatrik kullanım ( 6 aylık ve üzeri çocuklar) içindir.                                                  .

PEDIFEN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PEDIFEN, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  depresyon veya duygu durum bozukluğunuzun tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; PEDIFEN‘ i kullanmayınız.
 4. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa ya da böbrek üstü bezi tömörü veya bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa; PEDIFEN‘ i kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. PEDIFEN‘ i  diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 6. Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 10. PEDIFEN‘ i kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 11. PEDIFEN‘ i 7 kg dan az olan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  kullanılmamalıdır.

PEDIFEN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacın midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek zamanında veya sütle birlikte alınız.
 4. 6 ay ile 1 yaş arasındaki çocuklara günlük önerilen doz: günde 3 defa yarımşar ölçek;
 5. 1 yaş ile 2 yaş arasındaki çocuklara günlük önerilen doz: günde 3-4 defa yarımşar ölçek;
 6. 3 yaş ile 7 yaş arasındaki çocuklara günlük önerilen doz: günde 3-4 defa 1 er ölçek;
 7. 8 yaş ile 12 yaş arasındaki çocuklara günlük önerilen doz: günde 3-4 defa 2 er ölçektir.
 8. Dozlar, günde 4 defaya kadar 6 saatte bir verilmelidir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı ağızda veya boğazda geçici yanma hissi olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen
İlaç Marka İsmi: PEDIFEN Şurup

Bir Yorum Yazın