PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Paroksetin’dir. PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir. Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) veya agorafobisiz panik bozukluk; depresyon tedavisi ve nükslerinin önlenmesiobsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi), genel anksiyete bozuklukları (genel endişe, kaygı ve gerginlik hali) ve travmaya bağlı stres bozukluğu  durumlarının tedavisinde kullanılır. Bu rahatsızlıklar beyinde serotonin adı verilen kimyasal maddenin düzeyinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında beyindeki serotonin düzeyi artar.

PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. İlacın kullanımına başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı bulabilir. Hastalığınızın çeşidine göre bu süre daha da uzun sürebilir. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı, hastalık belirtilerinin tekrarlamaması için doktorunuzun önerdiği sürece kullanmaya devam ediniz. Kullanımını aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişiler, bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  bir iki hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 6. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, gözde yüksek tansiyon, manik atak, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni veya kötüleşen rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. İlacı kullanırken  alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hasta hissetme, baş ağrısı, sersemlik, tedirginlik, huzursuzluk, terleme, görmede bulanıklık, ağız kuruluğu, esneme, kilo alma veya zayıflama, iştahsızlık, ishal veya kabızlık, anormal rüyalar görme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Paroksetin
İlaç Marka İsmi: PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet

PAXOTIN 20 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


PAXOTIN-20-mg-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın