PAS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Para-aminosalisilik Asit’tir. PAS Tablet, tüberküloza neden olan Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin büyümesini engelleyerek veya öldürerek etki gösterir. Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin neden olduğu tüberkülozun kısa ve uzun süreli tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanılır.

PAS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin neden olduğu tüberkülozun kısa ve uzun süreli tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanılır.
  3. Ciddi karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  4. Eğer, karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da sodyum alımı sınırlandırılma durumunuz, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz enzimi eksikliğiniz, gastrik ülseriniz veya  kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
  6. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileliğin ilk üç ayında bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PAS Tablet‘in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz..
  2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Midenin tahrişini azaltmak için yemeklerle birlikte alınması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştah kaybı, baş ağrısı, sersemlik, eklem ağrısı gibi yan etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Para-aminosalisilik Asit

İlaç Marka İsmi: PAS Tablet

Yorum Yap