PAROL COLD Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol ve Fenilpropanolamin‘ dir. PAROL 325 mg COLD Kapsül, ateş düşürücü, ağrı kesici ve burun tıkanıklıklarını açıcı etkilere sahip bir ilaçtır. Tesirlerini şöyle gösterir; beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. Aynı zamanda burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan burun tıkanıklıklarında; burundaki damarları daraltmak (büzmek) suretiyle burnu ve sinüsleri açar. PAROL COLD, gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve ani gelişen yada müzmin sinüzit (yüz sinüslerinin iltihabı) seyrinde görülen ateş, üşüme, baş ağrısı, kas ağrısı, vücut kırgınlığı ve burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

PAROL COLD 325 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
  2. PAROL COLD, ağrı kesici ve ateş düşürücü aynı zamanda  burun tıkanıklıklarını açıcı bir ilaçtır.
  3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize danışmadan ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  4. Doktor tavsiyesi olmadan uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içerisinde yakınmalarınızda azalma olmazsa ya da daha da  artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip hekiminizle temasa geçiniz.
  5. Çocuklarda ve erişkinlerde tekrarlayan, 2-3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  6. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız tedavide üç günü, ağrı için kullanıyorsanız 5 günü aşmamalısınız.
  7. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  8. Eğer astımda dahil olmak üzere solunumla ilgili bir rahatsızlığınız veya alerjik nezle, kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
  9. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
  10. Kullanımı sersemlik hali ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
  11. Gebelik  ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanmayınız.
  12. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
  13. Eğer ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Doz aşımı son bir saat içerisinde yapıldıysa, aktif kömür alınmasıyla toksik etki azalabilir. Aktif kömür küçük gözeneklere sahip bir karbon çeşididir. Bu gözenekler zehirlenme olduğunda kimyasalları etkisiz hale getirir. İlacın aşırı dozda yutulmasından kaynaklanan zehirlenme durumunda 16 saat içerisinde bir panzehir olarak N-Asetilsistein (aktif kömür) kullanılabilir. Ancak, N-Asetilsistein’ in  zehirlenmenin ardından 8 saat içerisinde kullanması daha etkilidir.

PAROL COLD 325 mg Kapsül’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış ya da size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemekten sonra alınabilir.
  3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken almanız önerilir. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz.
  4. Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetine göre belirleyecektir.
  5. Çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.
  6. — 12 yaşından büyük çocuklar ve erişkinlerde günde 4 veya 6 saat aralıklarla  1 ya da 2 kapsül önerilir.
  7. —6-12 yaş arasındaki çocuklarda günde 4-6 saat aralıklarla 1 kapsül şeklinde verilir.
  8. —Bir günde, erişkinlerde 8, çocuklarda 4 küpsülü aşılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2.  İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda asit birikimi( metabolik asidoz), iştah kaybı, kusma, böbreklerde hasar, pankreas iltihabı (pankreatit) ve karaciğer fonksiyonlarında azalma belirtileri olan, gözlerde sarılık ve ciltte soluk renk, bulantı, halsizlik, ciltte benek şeklinde morarıklıkların görüldüğü durumlarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çok seyrek görülen bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu ortaya çıkar.
  3. Midede şişkinlik, gaz, sersemlik hali, sakinlik, uyuma isteği, yüzde şişlik sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Fenilpropanolamin
İlaç Marka İsmi: PAROL COLD 325 mg Kapsül

PAROL COLD 325 mg Kapsül kullanma talimatı (prospektüsü)


 

Yorum Yap