PAROL 325 mg COLD Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol ve Fenilpropanolamin‘dir. PAROL 325 mg COLD Kapsül, soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolu enfeksiyonları ve akut/kronik sinüzitte görülen  nezle, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sinüslerde dolgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, ateş ve vücut kırıklığını içeren hastalık belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

PAROL COLD 325 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Parasetamol içeren başka bir  ilaç veya diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanmayınız.
 3. Doktor tavsiyesi olmadan 3-5 günden daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 4. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
 6. Bazı durumlarda PAROL COLD Kapsül kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), şeker hastalığınız veya kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 7. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PAROL COLD 325 mg Kapsül’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. —Günde 4 veya 6 saat aralıklarla  1 ya da 2 kapsül önerilir.
 4. —24 saatte 8 kapsülden fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hafif bulantı, terleme, sinirlilik, iştah kaybı yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Fenilpropanolamin
İlaç Marka İsmi: PAROL COLD 325 mg Kapsül

Bir Yorum Yazın