PAROL 120 mg Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dür. PAROL 120 mg Oral Süspansiyon (şurup), ateş düşürücü ve ağrı kesici bir şurup olup, etkisini şöyle gösterir; beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. PAROL şurup, süt çocukları ve küçük çocuklarda, soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlar, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı(farenjit), yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit) gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlarda ve ateşli hastalıklarda görülen ağrılarda ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılmaktadır. Sözü edilen ve benzer hastalıkları tedavi edici diğer ilaçların yanında ateş ve ağrının geçirilmesi için reçete edilir. PAROL şurup, aynı zamanda bebeklerin diş çıkarma evrelerinde veya aşı yapıldıktan sonra ortaya çıkan yüksek ateşin düşürülmesinde kullanılır. Ayrıca, migren, baş ağrısı, diş ağrısı, dişin çekilmesinden sonra görülen ağrı, bayanlarda adet dönemi (dismenore) sancısı, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, vücut kırıklığı, iltihaplı eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, siyatik, nevralji, tendon, bursit ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı gibi ani gelişen omurga ile ilgili ağrılar, kireçlenmeye bağlı ağrılar, zona ağrısı, yumuşak doku zedelenmeleri ve kaza ya da  spor yaralanmalarında görülen incinme ve burkulmaya bağlı ağrıların giderilmesi amacıyla sıvı ilaçları tercih eden erişkin hastalar tarafından da kullanılabilir.

 

PAROL 120 mg Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. PAROL Süspansiyon, ateşli hastalıklarda ve vücuttaki akut ağrılarda ağrıyı geçirmek ve ateşi düşürmek amacıyla kullanılır.
  3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize danışmadan ateş ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  4. İlacın, ağrı ve ateş şiddetlenmeden, belirtiler başlar başlamaz kullanılması hastayı rahatlatmak açısından önemlidir.
  5. Çocuklarda tekrarlayan, 2-3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, birkaç gün içerisinde çocuğunuzun yakınmalarında bir düzelme olmazsa veya çocuğunuzdaki yakınmalar artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse derhal doktorunuzla temasa geçiniz.
  7. Üç aylıktan küçük bebeklerde doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır.
  8. Çocuğunuzun karaciğer veya böbreklerinde ciddi sorunlar varsa ya da vücut ağırlığı  4 kilodan düşükse, bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
  9. Eğer astımda dahil olmak üzere solunumla ilgili bir rahatsızlığınız veya alerjik nezle, kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
  10. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
  11. Kullanımı sersemlik hali ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
  12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.
  13. Hekiminizin reçetede belirttiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
  14. Eğer ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

 

PAROL 120 mg Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. Şurubu iyice çalkalayıp,  doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kaşığı ile içiniz. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. Yemek öncesi veya yemek sonrası alınabilir.
  4. —2. ayda aşı sonrası ateş görülen bebeklerde 4 saat ara ile 1/2 (yarım) ölçek kullanılabilir.
  5. —0-3 ay arası bebeklerde (vücut ağırlığı ortalama 4 kg) 4-6 saat ara ile  1/4 ( çeyrek) ölçek ;
  6. —3-6 ay arası bebeklerde (vücut ağırlığı ortalama 5 kg) 4-6 saat ara ile  1/2 ölçek ;
  7. —6-12 ay arası bebeklerde (vücut ağırlığı ortalama 8 kg) 4-6 saat ara ile  3/4 ölçek ;
  8. —1 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 10 kg) 4-6 saat ara ile 1 ölçek ;
  9. —2 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 12,5 kg) 4-6 saat ara ile 1+1/4 ölçek ;
  10. —3 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 14,5 kg) 4-6 saat ara ile 1+1/2 ölçek ;
  11. —4 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 16,5 kg) 4-6 saat ara ile 1+3/4 ölçek ;
  12. —5 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 18,5 kg) 4-6 saat ara ile 2 ölçek ;
  13. —6 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 21,5 kg) 4-6 saat ara ile 2 + 1/4 ölçek.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2.  İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda asit birikimi( metabolik asidoz), iştah kaybı, kusma, böbreklerde hasar, pankreas iltihabı (pankreatit) ve karaciğer fonksiyonlarında azalma belirtileri olan, gözlerde sarılık ve ciltte soluk renk, bulantı, halsizlik, ciltte benek şeklinde morarıklıkların görüldüğü durumlarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çok nadir rastlanan bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu ortaya çıkar.
  3. Midede şişkinlik, gaz, sulu dışkı, sersemlik hali, sakinlik, uyuma isteği, yüzde şişlik sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: PAROL 120 mg Oral Süspansiyon Bebek ve Çocuklar için

PAROL 120 mg Oral Süspansiyon (şurup) kullanma talimatı (prospektüsü)


PAROL 120 mg Oral Süspansiyon (şurup) kullanma talimatı

Yorum Yap