PARODEX Gargara

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat, Setilpridinyum Klorür’dür. PARODEX Gargara, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağız içi mikroplarını öldürücü ve gelişmelerini engelleyici  bir ağız solüsyonudur. Ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft  gibi) tedavisinde; diş eti hastalıkları; dil iltihabı; ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak;  kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihaplanması durumlarında  kullanılır.

PARODEX Gargara Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağız içi mikroplarını öldürücü ve gelişmelerini engelleyici  bir ağız solüsyonudur.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 4. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 5. Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. Seyreltmeden kullanınız.  Ağzınızda 30 saniye süre ile çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz, yutmamaya dikkat ediniz. İlacı kullandıktan sonra 30 dakika süresince  ağzınızı çalkalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 8. Tedavi süresi 4-5 gündür. Bu süre içerisinde olumlu sonuç alınmazsa, doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer şiddetli karaciğer ya da böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu  söyleyiniz.
 10. 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 11. Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi varsa ya da bebek emziriyorsanız;  kullanmayınız.

PARODEX Gargara’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Seyreltilmeden (sulandırmadan) kullanılmaktadır.
 3. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere dişler fırçaladıktan sonra 10-15 ml ( 1 yemek kaşığı) alınarak 30 saniye süre ile ağız çalkalanır ve tükürülür. Yutmamaya dikkat ediniz. İlacı kullandıktan sonra 30 dakika süresince  ağzınızı su ile çalkalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici his azalması, tat almada değişiklik, dişlerde ve diğer ağız içi yüzeylerde lekelenme ve diş taşı oluşumunda artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat, Setilpridinyum Klorür
İlaç Marka İsmi:  PARODEX Gargara

Bir Yorum Yazın