PARASINUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür’dür. PARASINUS Tablet, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Grip ve soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ile birlikte görülen burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesi  için kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

PARASINUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ile birlikte görülen burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesi  için kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 4. 5 günden fazla kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Eğer günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa kullanmayınız.
 7. Son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 10. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PARASINUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma,  ağız kuruluğu, sinirlilik, uyku bozukluğu, sersemlik, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: PARASINUS Tablet

PARASINUS Tablet İlaç Prospektüsü


parasinus-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın