PARASINUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (500 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (30 mg)’ dür. PARASINUS Tablet,  üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. PARASINUS,  soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, vücut ağrıları ve ateşin  giderilmesinde kullanılmaktadır.   Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

PARASINUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. PARASINUS, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir.
  3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
  4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da alkol alıyorsanız veya alkol  kaynaklı  karaciğer  hastalığınız varsa; kullanmayınız.
  5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi veya akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  6. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmayınız.
  7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
  9. Sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
  10. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PARASINUS Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
  3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; 4- 6 saat aralıklarla olmak üzere 1 -2 tablet önerilir.
  4. Günlük doz 8 tableti aşmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma,  ağız kuruluğu, sinirlilik, uyku bozukluğu, sersemlik, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: PARASINUS Tablet

PARASINUS Tablet İlaç Prospektüsü


parasinus-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın