PARAPLUS efervesan tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Kafein’dir. Vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan PARAPLUS Efervesan Tablet, hafif ve orta derecedeki ağrı ve ateşte etkilidir. PARAPLUS , diş ağrısı, migren, baş ağrısı, akut bel-omuz, boyun, sırt ve kol ağrıları vb. kas ve eklem ağrıları, siyatik, nevraljik ağrılar ve regl sancılarında; ayrıca soğuk algınlığına bağlı vücut ağrıları,  üşüme ve ateşin giderilmesinde kullanılabilir.  Kullanımı 16 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler içindir.

 

PARAPLUS 200 mg/250 mg/50 mg efervesan tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. Geçmiş zamanda salisilik asit ve  benzeri veya başka bir non-steroid antienflamatuar ilaç (NSAİİ: iltihap ve ağrıya etkili) kullanımının ardından sonra astım semptomları, burnunuzda polipler, yüz veya ağız içinde, boğazda  boğazda şişlik (anjiyoödem) yada cildinizde döküntü kaşıntı geliştiyse PARAPLUS kullanmayınız.
  2. Fazla doz almaktan sakınmak amacıyla, parasetamol bulunan diğer ilaçlarla beraber bu ilacı kullanmayınız.  Fazla doz karaciğer işlevlerinin bozulmasına neden olabilir.
  3. Kullanımı hekim önerisi olmadan ağrı tedavisinde 10 günü ;ateş tedavisinde ise 3 günü aşmamalıdır.
  4. Ağrı veya ateşin 3-5 gün içerisinde azalmaması yada başka rahatsızlıkların görülmesi halinde PARAPLUS kullanımını durdurup, acilen bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.
  5. Yüksek ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları var ise; verilmemelidir.
  6. Yakın geçmişte mide ülseri veya mide kanaması öyküsü ya da  ciddi derecede karaciğer veya böbrek yetmezliği ya da kalp rahatsızlığı, hamilelikte son 3 ayda olmak, kalıtsal galaktoz dayanıksızlığı, kan pıhtılaşma bozukluğu durumlarında  PARAPLUS kullanılmamalıdır.
  7. Eğer nefes darlığı, mevsim alerjisi, nezle, burnunuzda polip, mide veya bağırsak ülseri, karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, G-6-PD eksikliği (düşük kırmızı kan hücresi sayımına neden olan kalıtımsal bir durum), kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı durumlarında;  PARAPLUS almadan önce mutlaka hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
  8. PARAPLUS alırken alkol kullanmayınız.  Alkol veya alkol içeren içeceklerle beraber kullanıldığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  9. PARAPLUS , 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  10. Reye sendromu oluşma riski sebebiyle gribal enfeksiyon veya suçiceği geçirmekte olan çocukların PARAPLUS kullanmamaları öngörülür.
  11. Kanser tedavisinde veya  iltihaplı romatizmal hastalıklarda kullanılan metotreksat isimli ilacı haftada 15 mg ve daha yüksek miktarda alıyor iseniz; PARAPLUS kullanmayınız.
  12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinizde hekime danışmadan PARAPLUS almayınız.

 

PARAPLUS 200 mg/250 mg/50 mg efervesan tablet‘in Kullanım Şekli :

  1. Hekim ile görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz PARAPLUS ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. PARAPLUS , yemeklerden önce veya sonra alınabilir.
  3. Yaşlılarda, yetişkinlerde ve 16 yaş ve üzeri gençlerde günlük önerilen doz: kısa süreli ağrılar için en az etkili dozun alınması koşuluyla birlikte, günde 3 kez 1 veya 2 şer PARAPLUS tablet alınabilir.  Doz alım saatleri arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır.
  4. PARAPLUS, 24 saat içerisinde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, ağız içi ve boğazda şişlik durumunda hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. PARAPLUS‘ın yaygın görülen yan etkileri: Bulantı, baş dönmesi, sinirlilik, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol (200 mg), Asetilsalisilik asit (250 mg) ve Kafein (50 mg)
İlaç Marka İsmi: PARAPLUS 200 mg/250 mg/50 mg efervesan tablet
İlaç ATC Kodlaması ve ruhsatı : Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında PARAPLUS, sırasıyla; solunum sistemi, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, diğer analjezik ve antipiretikler,  parasetamol kombinasyonları olarak sınıflandırılmış şekilde ve N02BE51 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz PARAPLUS efervesan tablet’in üretimini yapan CELTİS İlaç Sanayi’dir. İlaç ruhsatı da aynı şirkete aittir.
— PARAPLUS endikasyonu, ne ilacı;
—PARAPLUS uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—PARAPLUS kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—PARAPLUS kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde CELTİS İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir
PARAPLUS 200 mg/250 mg/50 mg efervesan tablet’e ait kısa ürün bilgileri, prospektüs, kullanma talimatı

Yorum Yap