PARAKS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Levamizol hidroklorür’dür.  PARAKS Tablet, Ascaris lumbricoides adı verilen bağırsak solucanı, Necator americanus ve Ancylostoma duodenale adı verilen kancalı kurtlarının, Enterobius vermicularis adı verilen kıl kurdunun Trichuris trichuria, Strongyloides stercoralis ve Trichostrongylus colubriformis adı verilen bağırsak parazitlerinin tedavisinde; bağırsak kanserlerinde ameliyat sonrası, sadece bağırsakta ortaya çıkmış olan tümör çıkarıldığı durumların(kanserin vücutta yayılmış kısımlarının çıkarıldığı kesin değilse ve mikroskobik tetkikte hastalık artığı kaldığı görülmüşse) tedavisinde ve kalın bağırsak kanserlerinde, kalın bağırsağın Dukes C adenokarsinomu adı verilen türünde fluorourasil adlı kanser tedavi ilacı ile birlikte kullanılır.

PARAKS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, bağırsak solucanı, kancalı kurt, kıl kurdu ve bağırsak parazitleri tedavisinde, bağırsak kanserlerinde ameliyat sonrası, sadece bağırsakta ortaya çıkmış olan tümör çıkarıldığı durumların tedavisinde ve kalın bağırsak kanserlerinde, kalın bağırsağın Dukes C adenokarsinomu adı verilen türünde fluorourasil adlı kanser tedavi ilacı ile birlikte kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek yetersizliğiniz varsa ya da kan testlerinizde bozukluk varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer romatizmal veya iltihabi bir hastalığınız  veya kemik iliğinin baskılanması durumu varsa ya da gözyaşı ve ter bezlerini etkileyen Sjogren Sendromu hastalığınız veya epilepsi ve düzensiz nöbetleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 5. Bu ilaç,  kan sulandırıcı ilaçlarla, kemik iliği baskılayıcı ilaçlarla ve sara ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.
 6. Eğer bu ilacı bağırsak paraziti için kullanıyorsanız, parazitlerden tamamen kurtulmak için bu tedavinin yanında temizlik koşullarına uyunuz,  çiğ yiyecek ve sebzeleri pişirmeden önce  iyice yıkayınız. Ellerinizi sık sık sabunla iyice yıkayınız.
 7. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. Bu ilaçla birlikte alkol ve sigara kullanmayınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PARAKS Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, karın ağrısı, iştahsızlık, yemek yememe, ağızda yaralar ve görmede bulanıklık gibi yan etkiler görüldüğünde derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Levamizol hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  PARAKS Tablet

Yorum Yap