Parafon Tablet

PARAFON nedir ve endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol ve Klorzoksazon‘ dur. PARAFON Tablet, ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır. İskelet kaslarındaki kasılmaları rahatlatır, etkilenen kaslarda ağrıyı giderir ve kasların daha fazla hareket etmesini sağlar. PARAFON, iskelet kasındaki ağrı ve spazmları  gidermek için fizik tedavi, istirahat ve diğer yöntemlere ek tedavi olarak; ortopedik işlemler sırasında;  kas, eklem ve tendon rahatsızlıklarında; yangılı veya travmatik kas rahatsızlıklarında ve  bel ağrısı, burkulma ve zedelenmeden dolayı oluşan ağrılar, boyun tutulması,  boyun, omuz ve kol ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

PARAFON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PARAFON, iskelet kaslarındaki kasılmaları rahatlatır, etkilenen kaslarda ağrıyı giderir ve kasların daha fazla hareket etmesini sağlar.
 3. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız veya  porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) hastalığınız varsa ya da Çölyak hastalığınız (buğday ürünlerine karşı duyarlılıkla oluşan iltihabi bir bağırsak hastalığı) varsa, PARAFON Tableti kullanmayınız.
 4. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliği fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa; PARAFON almadan önce hekiminizle görüşünüz.
 5. Düzenli kullanmanıza rağmen  3 -5 gün içerisinde ağrı ve ateşin azalmaması halinde ya de yeni belirtiler ortaya çıkarsa, ilacın kullanımına son verip, doktorunuza başvurunuz.
 6. PARAFON Tableti hekiminizin size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız.
 7. PARAFON Tableti kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ya da alkollü içeceklerle birlikte kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 8. PARAFON’u soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 9. 12 yaşından küçük çocuklara PARAFON verilmemelidir.
 10. PARAFON, baş dönmesi veya sersemliğe sebep olabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan PARAFON kullanmayınız.

PARAFON Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz PARAFON’u nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. PARAFON ilacın her dozunu 1 bardak dolusu suyla beraber alınız. İlacın en iyi şekilde emilebilmesi için yemeklerle birlikte alınması önerilir.
 3. Erişkinler için günlük  tavsiye edilen günlük PARAFON dozu: 3 veya 4 kere (6 saatlik aralıklarla) ilk günler iki; daha sonraları birer tablettir.

 PARAFON Tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali,  anksiyete (endişe, korku), sinirlilik, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık,  iştahsızlık, ishal, kabızlık, halsizlik, vücut ağrısı, ödem, idrar yapmada artış, ciltte kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Klorzoksazon
İlaç Marka İsmi: PARAFON Tablet

Ruhsat Sahibi : Cilag A.G. – İsviçre lisansı ile Gürel İlaç Tic. A.Ş.
Okmeydanı Boruçiçeği Sk. No: 16 34382 Şişli-İSTANBUL
Tel: (+90 212) 220 64 00
Fax: (+90 212) 222 57 59

Üretici Firma : Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş.
Sofalıçeşme Sokak, No: 72-74 34091 Edirnekapı-İSTANBUL
Tel: (212) 534 79 00
Faks: ( 212) 521 06 44
PharmaVision San. ve Tic. A.Ş.
Davutpaşa Caddesi No: 145 34010 Topkapı-İstanbul
Tel: (+90 212) 482 00 00
Fax: (+90 212) 482 00 31

PARAFON Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


PARAFON Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

PARAFON Tablet kısa ürün bilgisi


PARAFON Tablet kısa ürün bilgisi

3 Yorum

 1. halis 24 Nisan 2016
 2. Ezmira 28 Aralık 2016
 3. İbrahim yıldız 8 Kasım 2020

Yorum Yap