Parafon Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Klorzoksazon’dur. PARAFON Tablet, ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır. İskelet kasındaki ağrı ve spazmları  gidermek için fizik tedavi, istirahat ve diğer yöntemlere ek tedavi olarak; ortopedik işlemler sırasında;  eklem   hastalıklarında ve tendon rahatsızlığında görülen ağrılar, yangılı veya travmatik kas rahatsızlıkları,  bel bölgesindeki yerleşik ağrı, burkulma ve zedelenmeden dolayı oluşan ağrılar, boyun tutulması; boyun, omuz ve kol ağrılarının giderilmesinde  kullanılır.

PARAFON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İskelet kasındaki ağrı ve spazmları  gidermek için fizik tedavi, istirahat ve diğer yöntemlere ek tedavi olarak; ortopedik işlemler sırasında; eklem   hastalıklarında ve tendon rahatsızlığında görülen ağrılar, yangılı veya travmatik kas rahatsızlıkları,  bel bölgesindeki yerleşik ağrı, burkulma ve zedelenmeden dolayı oluşan ağrılar, boyun tutulması; boyun, omuz ve kol ağrılarının giderilmesinde  kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız veya  porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) hastalığınız varsa ya da Çölyak hastalığınız (buğday ürünlerine karşı duyarlılıkla oluşan iltihabi bir bağırsak hastalığı) varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı, veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. Düzenli kullanmanıza rağmen  3 -5 gün içerisinde ağrı ve ateşin azalmaması halinde ya de yeni belirtiler ortaya çıkarsa, ilacın kullanımına son verip, doktorunuza başvurunuz.
 6. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ya da alkollü içeceklerle birlikte kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 8. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Kullanımı sersemlik ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden, doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

PARAFON Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.
 3. Yetişkinlerde, başlangıç dozu genellikle, günde 3-4 defa 2 şer tablettir. Günlük doz sonradan günde 3-4 defa 1 er tablete indirilebilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali,  anksiyete (endişe, korku), sinirlilik, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık, mide ekşimesi, iştahsızlık, ishal, kabızlık, halsizlik, vücut ağrısı, ödem, idrar yapmada artış, ciltte kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Klorzoksazon
İlaç Marka İsmi: PARAFON Tablet

PARAFON Tablet Kullanma Talimatı


PARAFON-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 24 Nisan 2016
 2. 28 Aralık 2016

Bir Yorum Yazın