PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pantoprazol’dur. PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon, midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği özofajeal reflü  hastalığında görülen mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanma ve ağrıda;  peptik  ülser (onikiparmak bağırsağı ülseri-duodenal ülser ve mide ülseri-gastrik ülser) tedavisinde; akut kanamalı onikiparmak bağırsağı ve mide ülserlerinde, kanamanın tedavisinde/tekrarının önlenmesinde ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.

PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. AIDS hastasıysanız veya kötü huylu tümör, B12 vitamini veya magnezyum yetersizliği, kalp ritm düzensizliği, kan dolaşımı rahatsızlıklarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
  2. Ciddi karaciğer hastalığı olanlara verilmemelidir.  İlacın devamlı kullanılması karaciğer hasarına sebebiyet verebileceğinden karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması durumunda ilaç alımı sonlandırılmalıdır.
  3. Bir kemik hastalığı olan osteoporoz rahatsızlığınız var ise ve 65 yaşından büyükseniz; bu ilacın bir seneden daha fazla ve yüksek miktarda kullanımıyla osteoporoz veya kemiklerde kırık oluşma tehlikesi nadiren de olsa gelişebilir.
  4. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı hekiminizin tavsiye ettiği sürece almaya devam ediniz. Kullanımını aniden, hekime sormadan bırakmayınız.
  5. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde hekime sormadan kullanılması sakıncalıdır.
  6. Kullanımı 18 yaş üstü içindir.

PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

  1. PANTONIX kullanırken hekimin direktiflerine tamı tamına uyulmalıdır. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız önerildiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
  2. Damar içine enjeksiyon yoluyla uygulanmaktadır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

—Enjeksiyonun uygulandığı yerde tahriş oluşumu yan etki olarak görülebilir.

—İlaç uygulamasının ardından boğaz, yüz, dudaklar veya dilde şişlik, karın ağrısı, soluk alamama, bilinç kaybı, kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden sıkıntılı bir durumda acilen hekimle görüşülmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pantoprazol
İlaç Marka İsmi: PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon

PANTONIX 40 mg İ.V. Enjeksiyon İçin Toz İçeren Flakon İlaç Prospektüsü


pantonix-40-mg-i-v-enjeksiyon-icin-toz-iceren-flakon-ilac-prospektusu

Yorum Yap