PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pankreatin, Simetikon’dur. PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet, pankreatik yetmezliğe, mide ve bağırsak hastalıklarına ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı aşırı gazın giderilmesinde, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık durumlarında ve ameliyat sonrası  gaz birikiminin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca karın bölgesi organlarının radyoloji tetkiklerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazın giderilmesinde kullanılır.

PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. pankreatik yetmezliğe ve mide- bağırsak hastalıklarına bağlı gaz şikayetleri, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık , ameliyat öncesi veya sonrası gaz şikayetleri ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı gaz şikayetlerinin giderilmesinde; karın bölgesi röntgen çekimlerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazların giderilmesinde kullanılır.
 3. Özel bir diyeti de  içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır.  Doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza sıkı bir şekilde uymalısınız.
 4. Eğer kronik pankreas iltihabının kötüleşmesi veya ani başlayan pankreas iltihabı ya da amilaz içeren ilaç (ananas complex) kullanımı durumlarından biri ya da bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen durumunuz iyileşmez veya daha da kötüye giderse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. •12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2.  İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Önerilen doz yemeklerde 1-2 tablettir. İstenmeyen gazın giderilmesi için röntgen çekimlerinden önce 2 gün: günde 3-4 kere 2 tablet ve çekim günü sabah aç olarak 2 tablet alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Pankreatin (170 mg), Simetikon (80 mg)

İlaç Marka İsmi: PANLIPAZ 170 mg /80 mg enterik kaplı film tablet
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Sindirimi Kolaylaştıran İlaçlar, Enzimler ve pankreatin karışımları şeklinde sınıflandırılmış olup, A09AA02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz PANLIPAZ, BİOFARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç Prospektüsü)


PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç Prospektüsü)

PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

PANLİPAZ da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz PANLİPAZ’ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. PANLİPAZ ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
PANLİPAZ’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca PANLİPAZ’ı   bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Yorum Yap