PALEXIL Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Adapalen‘ dir. PALEXIL Jel,  komedon (cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktalar), püstül (içi irinle dolu kabarcık) ve papüllerin (deride küçük, kenarları iyice belli kabartılar) oluşturduğu sivilce  (orta şiddette akne vulgaris) tedavisinde kullanılır.

 

PALEXIL Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PALEXIL, cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktalar, içi irinle dolu kabarcıklar ve deride küçük, kenarları iyice belli kabartılarla birlikte görülen orta şiddetteki Akne vulgaris (sivilce) tedavisi için kullanılmaktadır.
 3. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 4. İlacın tam olarak iyi etkilerini görebilmeniz  ve tedavinin olumlu sonuçlanması için bu ilacı  en az 3 ay kullanınız.
 5. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir, güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 6. Tedaviniz süresince, cildin aşırı sıcak veya soğuk hava ile teması ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bu hususta dikkatli olunuz.
 7. Tedaviniz süresince cildinizde kuruma oluşacağından, A ve E vitamini içeren cilt besleyici ve nemlendirici krem kullanınız.
 8. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 9. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme görülmese de ilacı doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  2 ayı bulabilir.
 11. Ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 13. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.
 14. • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 15. Hamilelik  döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

PALEXIL Jel‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Akşamları yatmadan önce, tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürerek, hafif hareketlerle masaj yapınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede  yanma, kızarıklık, kaşıntı ve ödem  gibi  yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Adapalen
İlaç Marka İsmi:  PALEXIL Jel

PALEXIL Jel kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

PALEXIL Jel kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

PALEXIL Jel kısa ürün bilgisi

PALEXIL Jel kısa ürün bilgisi

Yorum Yap