OLY Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi İzokonazol nitrat’tır. OLY Sprey, derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların tedavisinde ve küf mantarları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.Üst göğüs derisi ve kolların üst kısımlarında pullanma gösteren açık kahverengi lekelerle belirgin mantar enfeksiyonu tedavisinde ve ayak parmak araları, genital bölge, kasıklar, koltuk ve meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır.

OLY Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların tedavisinde ve küf mantarları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 6. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 7. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 8. Eğer yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 9. Tedavi süresi iki-üç haftadır. İnatçı enfeksiyonlarda (özellikle el ve ayak parmakları arası enfeksiyonları) dört haftadır. Daha uzun tedavi süreleri de mümkündür.
 10. Enfeksiyonun tekrarını önlemek için, belirtilerin kaybolmasından sonra iyileşmeyi takiben en az 2 hafta daha ilacı kullanmaya devam ediniz.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

OLY Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Sprey olarak hazırlanan ilacı, hastalıklı bölgeye ince olarak püskürtünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Tedavi süresi iki-üç haftadır. İnatçı enfeksiyonlarda (özellikle el ve ayak parmakları arası enfeksiyonları) dört haftadır. Daha uzun tedavi süreleri de mümkündür.
 4. Enfeksiyonun tekrarını önlemek için, belirtilerin kaybolmasından sonra iyileşmeyi takiben en az 2 hafta daha ilacı kullanmaya devam ediniz.
 5. Hastalıklı deri bölgesine günde 1 defa uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan yerde kızarıklık, yanma ve kaşıntı seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: İzokonazol nitrat
İlaç Marka İsmi:  OLY Sprey

Bir Yorum Yazın