OFTOMIX Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Dorzolamid Hidroklorür ve Timolol maleat‘ tır. OFTOMIX Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. OFTOMIX, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Dorzolamid içeren göz damlasının yeterli olmadığı durumlarda glokomun kombine tedavisinde göz içi yüksek basıncı azaltmak için reçete edilir. İlacın içeriğinde etki mekanizmalarıyla birbirini tamamlayan Dorzolamid ve Timolol olan iki etken  madde göz içi yüksek basıncını azaltır.  OFTOMIX, açık açılı göz tansiyonu (glokom) ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.
•oküler hipertansiyon : Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum.

 

OFTOMIX Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. OFTOMIX, göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Dorzolamid içeren göz damlasının yeterli olmadığı durumlarda glokomun kombine tedavisinde yüksek göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.
 3. Doktorunuz reçete etmedikçe, diğer bir göz damlası kullanmayınız.
 4. Eğer diğer göz damlaları  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 5. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 6. Tedaviyi doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 7. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden ve gözde tahrişe sebebiyet verebileceğinden ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 8. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. Tedaviniz sırasında diş ile ilgili cerrahi müdahale de  dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olma durumuz varsa, ameliyat olmadan önce doktorunuza veya anestezi uzmanına bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 10. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı, astım  ya da KOAH gibi bir solunum hastalığınız varsa ya da daha önceleri bu hastalıkları geçirdiyseniz; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizden ameliyat olduysanız veya olacaksanız; göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa ya da katarakt ameliyatı geçirdiyseniz, geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım problemleriniz varsa ya da  karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, çizgili kas zayıflığı, diyabet (şeker hastalığı) veya tiroid düzensizliği rahatsızlıklarından herhangi biri ya da bir kaçı  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 11. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 12. Bebeklerde, yeni doğanlarda ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

OFTOMIX Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun hiç bir yüzeye temas etmemesi gerekir.
 3. Günlük önerilen doz: Sabah ve akşamları  1 damla damlatılır.
 4. Her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, ışığa hassasiyet, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Gözde yanma ve batma, tat almada bozukluk çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: OFTOMIX Göz Damlası

OFTOMIX Göz Damlası kullanma talimatı


OFTOMIX Göz Damlası kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın