Oftalmycin-dx Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Tobramisin ve Deksametazon‘ dur. Oftalmycin-dx Steril Göz Damlası, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etki eder. Gözün ön bölümünün enfeksiyon ve şişlik, kızarıklık, ağrı, sıcaklık gibi belirtilerle kendini gösteren iltihap tedavisinde etkili bir ilaçtır. Oftalmycin, yüzeysel bakteri enfeksiyonu olan veya bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi durumlar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın ya da ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması durumlarında) kullanılmaktadır. Katarakt ameliyatı sonrası iltihabi durumların tedavisi ve ameliyat sonrası gözde oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için de kullanılır.

Oftalmycin-dx Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Oftalmycin, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı aktif rol oynar.
 3. Yalnızca bakterilerin sebep olduğu göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa Oftalmycin‘ i kullanmayınız.
 4. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 6. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç arasında 10-15 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 11. Hamilelik döneminde Oftalmycin kullanılması önerilmemektedir. Emzirme döneminde de kullanmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Oftalmycin-dx Steril Göz Damlası’ nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.
 3. Doktorunuzun önerdiği tedavi  süresi dikkate alınmalıdır. Oftalmycin belirtilen süreden daha uzun süre uygulanmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Tobramisin, Deksametazon
İlaç Marka İsmi: Oftalmycin-dx % 0,3/ % 0,1 Steril Göz Damlası

 

Oftalmycin-dx % 0,3/ % 0,1  Steril Göz Damlası kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın