Oceral Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Oksikonazol nitrat’tır. Oceral Krem, mantarların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak çalışan bir mantar ilacıdır.  Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. El ve ayak parmak aralarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea kruris);  el, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan, en sık boyun, gövde, kol ve bacaklarda görülen mantar enfeksiyonu( tinea corporis ); başın saçlı kısımlarında, dış genital organlarda ve kıvrımlı cilt bölgelerinde görülen mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor) tedavisinde de kullanılır.

Oceral Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. Eğer ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 10. Genital bölgedeki mantar tedavisine, önce ilacın krem formu ile başlanmalı ve sprey formu ile devam edilmelidir.
 11. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 12. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 13. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta (atlet ayağı için 4 hafta) içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 14. Mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine günde 1 veya 2 defa uygulayınız. Hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla, ayakta oluşan mantar tedavisinde 1 ay ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan mantar tedavisinde 2 hafta süreyle kullanmaya devam ediniz.
 15. Tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde günde 1 defa uygulanmalıdır.
 16. İlacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi bol su ile yıkayınız.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Oceral Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Kremi parmakla hafifçe ovuşturarak sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 3. Mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine günde 1 veya 2 defa uygulayınız. Hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla, ayakta oluşan mantar tedavisinde 1 ay ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan mantar tedavisinde 2 hafta süreyle kullanmaya devam ediniz.
 4. Tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde günde 1 defa uygulanmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde, derhal doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı ve yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Oksikonazol nitrat
İlaç Marka İsmi:  Oceral Krem

Oceral Krem Kullanma Talimatı


Oceral-Krem-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın