NUROFEN PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İbuprofen (200 mg), Kodein fosfat (12,80 mg) ‘tır. NUROFEN PLUS Tablet, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilere sahiptir.  NUROFEN PLUS, soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme öksürük, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ve migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar; bel- sırt – boyun ağrısı gibi akut veya kronik  kas-iskelet sistemi ağrıları; kireçlenmeye bağlı ağrılar, romatizmal ağrılar, eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya   bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarında kullanılmaktadır. Tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut ve orta dereceli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.

.

NUROFEN PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NUROFEN PLUS, tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut ve orta dereceli ağrıların kısa süreli tedavisinde kullanılır.
 3. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 4. •3 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir. 3. günün sonunda ağrıda azalma olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
 10. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması ya da  konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım,  burunda  polip, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendirmeden kullanmayınız.
 11. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 12. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız; NUROFEN PLUS ‘u  kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaç, aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer tıbbı zorunluluk gereği ikisinide kullanmanız  gerekiyorsa;  bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
 13. • 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 15. Hamilelik döneminde özellikle son üç ayda ve emzirme döneminde kullanımı önerilmemektedir. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

NUROFEN PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek esnasında bir bardak su  veya sütle birlikte alınız.
 3. 14 yaş ve üzeri ergenlere ve yetişkinlere eğer gerekli ise günde 3 defaya kadar en az 4 saat aralıklarla 1- 2 tablet şeklinde önerilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: NUROFEN PLUS Tablet

NUROFEN PLUS Tablet kullanma talimatı


NUROFEN PLUS Tablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın