NUROFEN PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İbuprofen, Kodein fosfat‘tır. NUROFEN PLUS Tablet, iltihap önleyici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. NUROFEN PLUS, migren ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı; grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında görülen ağrılar; adet dönemi ağrıları; yaralanma ve burkulmalardan dolayı oluşan şişlik ve  ağrılar; ameliyat sonrası görülen ağrılar; kas ağrıları; bel ve sırt ağrısı; sinir ağrısı; romatizma ağrısı ve romatizmal eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılır. NUROFEN PLUS, tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir. Kullanımı 14 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.                                                                                                                        .

NUROFEN PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NUROFEN PLUS, tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.
 3.  NUROFEN PLUS, 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir.
 4. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 5. Kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 6. NUROFEN PLUS‘ u bypass ameliyatı öncesi ve sonrasında kesinlikle kullanmayınız.
 7. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. NUROFEN PLUS‘ un kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 9. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım,  burunda  polip, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; doktorunuzu bilgilendirmeden NUROFEN PLUS‘ u kullanmayınız.
 10. NUROFEN PLUS‘ u kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 11. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız. NUROFEN PLUS, aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer tıbbı zorunluluk gereği ikisinide kullanmanız  gerekiyorsa;  bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
 12. NUROFEN PLUS‘ u 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 14. Hamilelik döneminde özellikle son üç ayda ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

NUROFEN PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek esnasında bir bardak su  veya sütle birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: NUROFEN PLUS Tablet

NUROFEN PLUS Tablet kullanma talimatı


NUROFEN PLUS Tablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın