NORLEVO Tablet

Endikasyon Bilgisi:

Norlevo ilacı döllenmeyi engelleyen bir ilaçtır.  Halk arasında ertesi günü hapı terimiyle bilinir.  Doğum kontrol hapını almayı unuttuysanız, ilişki sırasında prezervatif’ yırtılması olduysa veya beklenmedik bir cinsel ilişki yaşadıysanız bu ilacı birleşmeden sonra kullanabilirsiniz.

Norlevo Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. Eğer ilacın etken maddesine -Levonorjestrel-   karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Norlevo’yu ay içinde bir kezden fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir. Acil durumlarda kullanmaya özen gösteriniz.
  3. İlacı 72 saat içerisinde almaya özen gösteriniz.
  4. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  5. İlacın tablet formunu aldıktan sonra  üç saat içinde kusarsanız, tabletleri tekrar almanız tavsiye edilir.
  6. Önceden oluşan gebelikleri Norlevo ortadan kaldırmaz.
  7. İlacın araç ya da makine kullanımına risk oluşturabileceği öngörülmemektedir. Her ihtimale karşı üzerinizdeki etkisini test ettikten sonra araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilir.

Norlevo’nun Kullanım Şekli:

norlevo 1.5 mg

norlevo 1.5 mg

Norlevo’yu hekiminizin öngördüğü biçimde kullanmanız tavsiye edilir. Hekiminizin belirlediği dozun altında yada üstünde bu ilacı kullanmamaya özen gösterin. İlacı korunmasız cinsel birleşimden sonra asgari 12 azami 72 saat içinde almalısınız. İlacın kutusundan iki tablet çıkacaktır, bu iki tableti birlikte almalısınız.

Eğer 72 saat içinde ilacı almazsanız gebe kalıp kalmamanız konusunda net bir şey söylemek zor olur. Yapılan çalışmalarda ilacın  72 saat içerisinde alınması gebeliği yüzde 85 civarında engellediği görülmüştür. Bu ilacı 72 saat içerisinde alsanız dahi gebe kalmayacağınızın garantisi yoktur.

Norlevo’nun İşe Yaradığını Nasıl Anlarım?

Eğer ilacı 72 saat içerisinde aldıysanız ve adet kanamalarınız beklediğiniz gibi düzenli bir şekilde gerçekleşiyorsa Norlevo ilacının gebeliği önlemede işe yaradığı söylenebilir. Eğer adet kanamalarınız beklediğiniz tarihlerin dışında oluyorsa lütfen vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

  1. İlacın etken maddesine olan alerjiye  bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve vücudun belli bölgelerinde – dil, dudak, yüz- şişlik meydana geldiyse doktorunuza danışınız ve  acil yardım alınız.
  2. Mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, karında ağrı, göğüste hassasiyetin artması gibi durumlar ilacın hafif yan etkileridir.

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabileceğini göz önünde bulundurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Levonorjestrel
İlaç Marka İsmi: NORLEVO Tablet (1.5 mg)

Bir Yorum Yazın