NOACNE Merhem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Tetrasiklin hidroklorür‘ dür. NOACNE Merhem, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarına karşı etkili antibiyotik bir merhemdir. Cilt üzerindeki bakterileri öldürücü etkisi vardır. Oluşmuş veya oluşmaya başlamış sivilcelerin içine nüfuz eder ve iltihabı kurutur. NOACNE, genellikle gençlerde görülen kıl kökü çevresinde yaşayan  bakterilerin aktivitesi sonucu oluşan içi iltihap dolu kabarcıklarla belirgin iltihaplı (yangılı)  sivilceler başta olmak üzere, pembe-kırmızı kabarcıklarla belirgin yüzeysel sivilcelerin (aknelerin) tedavisinde kullanılmaktadır.

NOACNE Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NOACNE, oluşmuş veya oluşmaya başlamış sivilcelerin içine nüfuz eder ve iltihabı kurutur.  İltihaplı (yangılı)  sivilceler başta olmak üzere, yüzeysel sivilce (akne) tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. NOACNE, sivilcelerin (akne) üzerine sürüldüğünde, fondötene benzeyen kapatıcı özelliği sayesinde, sivilcelerin üzerini örterek kötü görüntüyü engeller.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için sivilceli bölgenin düzenli olarak alkol içermeyen sabunla yıkanıp, temiz tutulması, yağ bezlerinin yeniden tıkanmaması için makyaj yapılmaması ve pudra sürülmemesi önerilir.
 5. Siyah noktalar çıkartılarak temizlenebilir ancak iltihaplı sivilceler yaraya dönüşmemesi için kesinlikle sıkılmamalıdır.
 6. Düzenli olarak kullandığınız halde, iyileşme belirtileri görülmüyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, NOACNE   kullanımını durdurup; doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı ağzınıza, dudaklarınıza, burnunuz içine, gözünüze ve cildin hasarlı bölgelerine  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacın kullanımı ciltte sarı lekelere sebep olabilir. Bu lekeleri sabunlu su ile yıkayıp çıkarabilirsiniz.
 9. Tedavi süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız, yüzünüzde siyah lekeler oluşabilir.
 10. Ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Deride açık ve derin yara varsa gebelik döneminde kullanılmamalıdır.

NOACNE Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi ılık ve sabunlu su ile temizleyip, kurulayınız. Ufak bir miktar merhemi, tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve hafif hareketlerle masaj yaparak cilde yediriniz.
 3. Günde 1-3 defa uygulanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.
 3. Uygulanan bölgede kaşıntı, yanma hissi, kuruma, genellikle saç kökleri olmak üzere deri renginde açılma seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tetrasiklin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: NOACNE Merhem

NOACNE Merhem kullanma talimatı


NOACNE-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın