NIZORAL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. NIZORAL Tablet, mantar hücresi çevresindeki zarın yapısını bozmak suretiyle mantar hücrelerini öldürür. Ağız, boğaz, yemek borusu, akciğer,  idrar yolları ve kan dolaşımı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar ile el ve ayak parmak aralarında oluşan atlet ayağı mantar hastalığı (tinea pedis); tırnak mantarları;  kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); saçkıran (Tinea korporis);  derinin kıvrımlı yerlerinde görülen isilik;   deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar şeklinde görülen mantar  hastalığı (Tinea versicolor) ve kronik vajinal mantar enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonu olan bölgedeki şiddet ve genişlikle ilgili olarak ağızdan ilaç alımının gerektiği durumlarda kullanılır.

NIZORAL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIZORAL, mantar hücresi çevresindeki zarın yapısını bozmak suretiyle mantar hücrelerini öldürür.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, mide asidinde azalma ya da kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı var ise NIZORAL‘ı  kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 4. NIZORAL‘ı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. NIZORAL‘ın kullanımından en az 2 saat önce veya sonra mide asidini azaltıcı ilaç kullanmayınız.
 6. NIZORAL mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya grip gibi virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Bu dönemlerde kullanılması önerilmemektedir.

NIZORAL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Ketokonazol
İlaç Marka İsmi: NIZORAL 200 mg Tablet

NIZORAL Tablet İlaç kullanma talimatı


NIZORAL Tablet İlaç kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın