Nizoral 400 mg Ovül

Endikasyon Bilgisi  :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. Nizoral 400 mg Ovül, mantar hücresi çevresindeki zarın yapısını bozmak suretiyle mantar hücrelerini öldürür. Kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Nizoral 400 mg Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nizoral Ovül, kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedavi süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden bu ilacın prezervatifle temasından kaçınınız.
 6. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 7. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınınız.
 8. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Nizoral 400 mg Ovül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ovül olarak hazırlanan ilacınızı sırtüstü yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı, tahriş seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi: Nizoral 400 mg Ovül

Nizoral 400 mg Ovül İlaç kullanma talimatı


Nizoral 400 mg Ovül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın