NIMES Topikal Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Nimesulid’ tir. NIMES Topikal Jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. NIMES Jel,  osteartrit (eklemlerde kireçlenme ve harabiyet),  bursit (eklem çevresindeki keselerin iltihabı), tenosinovit (kas kiriş kılıfının iltihabı),  tendinit (kas, kiriş iltihabı),  periartrit (eklem çevresi yumuşak doku iltihabı),  kas ve iskelet sistemi hastalıklarında görülen iltihap ve ağrının giderilmesi;  kaza ve yaralanmaların (Spor yaralanmaları gibi)  sebep olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme sonucu görülen iltihap, şişme ve ağrının giderilmesi için kullanılmaktadır.

NIMES Topikal Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIMES Jel,vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır.
 3. NIMES Jel‘i enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 4. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 5. NIMES Jel‘i, geniş cilt yüzeylerine uygulamayınız.
 6. Eğer  asetilsalisilik asit içeren ilaçlara alerjiniz varsa NIMES Jel‘i kullanmayınız.
 7. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı meydana gelirse ilacı kullanmayı durdurunuz ve doktorunuza veya bir hastaneye başvurunuz.
 8. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 9. Uygulama esnasında  NIMES Jel‘in giyeceklere teması halinde giyecekleri boyayabileceğinden, giyeceklere değmemesine dikkat ediniz.  Oluşan lekeler giysilerin yıkanmasıyla ortadan kalkar.
 10. İlacın ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temasından kaçınınız. Yanlışlıkla temas etmişse bol su le yıkayınız.
 11. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. NIMES Jelcildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. NIMES Jel‘i 12 yaşından küçüklerde kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

NIMES Topikal Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. NIMES Jel‘i tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sıkınız ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Kesinlikle kuvvetli bir şekilde ovarak sürmeyiniz. Günde 3-4 defa uygulanabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı gibi yan etkiler  görüldüğünde, doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Nimesulid
İlaç Marka İsmi: NIMES Topikal Jel

NIMES Topikal Jel Kullanma Talimatı


NIMES-Topikal-Jel-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın