NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg 5 ml

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Metronidazol benzoat‘ tır. NIDAZOL Oral Süspansiyon (şurup) 50 mg / 5 ml, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak, parazit ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. NIDAZOL, şiddetli ağrı eşliğinde kanlı ve sulu dışkılama belirtileri ile kendini gösteren amibli dizanteri hastalığına neden olan daha sonrada karaciğer, akciğer , böbrek ve dalak gibi diğer iç organlara atlayan parazit kökenli bir hastalık olan amöbiyaz hastalığı tedavisinde ve ince bağırsağın üst bölümlerine (on iki parmak bağırsağı) ve safra yollarına yerleşerek çoğalan Giardia lamblia adlı parazitin sebep olduğu uzun süreli ishal, bulantı, kusma, geğirme, gaz çıkarma, karın ağrısı, iştahsızlık belirtilerini içeren Giardiyazis hastalığı tedavisinde;
Bayanlarda vajinada kaşıntı, yanma, şişlik, gri, yeşil, kirli sarı renkli, koyu kıvamlı ve kötü kokulu akıntı gibi belirtilerle kendini gösteren vajina iltihaplanması (Trikomoniasis vajiniti),  erkeklerde ise idrarı vücut dışına atan kanalın iltihaplanması, prostat iltihabı gibi  üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonlarının tedavisinde;
Anaerobik bakterilerin bulaşma riski yüksek ameliyatlarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesinde ve  ameliyat sonrası anaerobik bakterilerle oluşan enfeksiyonların tedavisinde,  yine Anaerobik bakteri kaynaklı karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak ülseri ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları),  diş eti enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.

 

NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg / 5 ml Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIDAZOL, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 3. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığı; böbrek yetmezliği; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 5. Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün süreyle alkol almayınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 6. Tedaviniz sırasında NIDAZOL  idrarınızı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 7. Hamilelik şüphesi varsa veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyor iseniz NIDAZOL kullanmayınız.

 

NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Sarılık (cilt ve gözlerde sararma), ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler ya da yaralar, diş eti kanaması, yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol benzoat
İlaç Marka İsmi:  NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg / 5 ml

İlacın muadili (eşdeğerleri) : Flagyl, Metronidazol, Metrazol, Laronium, Neofleks

NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg / 5 ml (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

NIDAZOL Oral Süspansiyon 50 mg / 5 ml
Oral yoldan kullanılır.
Etkin madde : Her 5 ml’de 50 mg metronidazole eşdeğer metronidazol benzoat içerir.
• Yardımcı maddeler: metil paraben, propil paraben (koruyucu); şeker, sodyum sakkarin (tatlandırıcı); portakal esansı (aromatizan),
etanol
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu
ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında
yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Bu Kullanma Talimatında:
1. NİDAZOL nedir ve ne için kullanılır?
2. NİDAZOL kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. NİDAZOL nasıl kullanılır ?
4. Olası yan etkiler nelerdir ?
5. NİDAZOL‘ ün saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. NİDAZOL nedir ve ne için kullanılır ?
NİDAZOL oral süspansiyon, bağırsak amebiyazisi(amiplerin neden olduğu bir çeşit enfeksiyon), karaciğer amibiyazisi, non-spesifik vajinit(vajina enfeksiyonu), anaerop enfeksiyonlar ve trikomonaslara bağlı genital enfeksiyonlarda kullanılır.
2. NİDAZOL kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
NİDAZOL‘ ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
İmidazol türevlerine ve içeriğindeki yardımcı maddelere karşı aşırı duyarlı olan hastalarda kullanılmamalıdır.
NİDAZOL‘ ü  aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
– Karaciğer hastalığınız varsa ya da daha önce bu tür bir hastalık geçirmiş iseniz
– Böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz alıyorsanız,
– Sinir sisteminiz ile ilgili bir hastalığınız varsa.
– Tedavi sırasında alkollü içkilerden kaçınmak gerekir. Tedaviden sonra 48 saat alkol almamalısınız.
– Tıbbi geçmişinizde kan ile ilgili genetik bir hastalığı olan vakalarda metronidazol dikkatli kullanılmalıdır.
NİDAZOL‘ ün uzun süreli kullanımı gerektiği durumlarda uzun süreli kullanıma dikkatlice değerlendirilerek karar verilmelidir.
NİDAZOL‘ ün yiyecek ve içecek ile kullanılması
NİDAZOL aç ya da tok karnına alınabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.
NİDAZOL hamileliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra ancak doktor tarafından kullanılması kesin gerekli görüldü ise kullanılmalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.
Emzirme
Ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. NİDAZOL anne sütüne geçtiğinden, emzirenlerde kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı
NİDAZOL tedavisi sırasında araç ve makine kullanımınızı etkileyebilecek yan etkiler görülebilir (örneğin; zihin karışıklığı, baş dönmesi, halusinasyonlar, görme bozuklukları v.b.). Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse araç ve makine kullanmayın.
NİDAZOL‘ un içerdiği bazı bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuz ile temasa geçiniz. Her dozda 3 gram sukroz içerir. Bu durum, şeker hastalarında göz önünde bulundurulmalıdır.
İçeriğindeki parahidroksibenzoatlar nedeniyle alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
Bu tıbbi ürün az miktarda (her ölçekte 100 mg dan daha az) etanol (alkol) içerir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Metronidazol, disülfiram tedavisiyle birlikte kullanıldığında zihin bulanıklığı ve benzeri psikolojik reaksiyonlara neden olabilir.
Varfarin tedavisi gören hastalar dikkatli olmalıdır.
Ayrıca aşağıdaki ilaçlarla tedavi görüyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz:
Lityum, veküronyum, fenobarbital veya fenitoin, 5-flurourasil, busulfan, siklosporin.
Ayrıca, kolestiramin, karbamezapin, ergot alkaloidleri, takrolimus, ile birlikte kullanımında ciddi tıbbi sorunlar ortaya çıkabilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. NİDAZOL nasıl kullanılır ?
Uygun kullanım ve doz / uygulama sıklığı için talimatlar :
NİDAZOL Oral Süspansiyon, alım kolaylığı açısından daha çok çocuklar ve tablet yutma zorluğu olan yetişkinler
için hazırlanmıştır. Değişik endikasyonları için metronidazolun çok farklı dozlarının kullanımı gerektiğinden
süspansiyon formu iki ayrı dozda hazırlanmıştır (200 mg/5mL ve 50 mg/5mL).
NİDAZOL 200 Oral Süspansiyon çocuklarda dozlama kolaylığı açısından özellikle Amebiyazis tedavisi ve ayrıca 3 gün süre ile günde tek doz uygulaması şeklindeki giardiyaz tedavisi için önerilmektedir.
NİDAZOL 50 Oral Süspansiyon ise aynı nedenle daha sık kullanılan alternatif kullanım tablosu ile giardiyaz tedavisinde, anaerob bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisi ve profilaksisi için ve trikomoniyaz tedavisi için dizayn edilmiştir.
NİDAZOL Süspansiyonun yemeklerden 1 saat kadar önce alınması tavsiye edilir.
Genel doz uygulaması:
Amebiyaz tedavisinde:
Yetişkinler: günde 1.50 g, 3 doza bölünerek kullanılır.(8 saatte bir)
Çocuklar: 30-40 mg/kg/gün, üç doza bölünerek kullanılır.
Karaciğer amebiasisinde, abse safhasında, metronidazole tedavisi abse drenajı ile birlikte yapılmalıdır.
Tedavi ardarda 7 gün süreyle yapılmalıdır.
Trichomoniasis tedavisinde :
– Kadınlarda (Trichomonal üretrit ve vajinit), 2 gramlık tek doz bir defada
Partnerde Trichomona vaginalis enfeksiyonu belirtileri olmasa ve laboratuvar testleri pozitif sonuç vermese dahi, eşiyle birlikte tedavi yapılması şarttır.
Giardiasis:
Yetişkinler: günde bir kez 750 mg (6 ölçek) ila 1 g , ardarda 5 gün
2-5 yaş arası çocuklar: günde bir kez 250 mg/gün
5-10 yaş arası çocuklar: günde bir kez 375 mg/gün
10 ila 15 yaş arası çocuklar: günde bir kez 500 mg/gün , ardarda 5 gün
Non-spesifik vajinit:
500 mg  günde 2 kez 7 gün süreyle
Partner de beraberinde tedavi edilmelidir.
Anaerobik organizmalarla oluşan enfeksiyonların tedavisi:
(İlk seçenek veya idame tedavisi olarak)
Yetişkinler: günde 2 veya 3’e bölünmüş dozlarda 1-1.5 g/gün
Çocuklar: 8 haftalık – 12 yaş arası çocuklarda, tek doz olarak 20 – 30 mg / kg / gün ya da her 8 saatte bir 7.5 mg/kg’dır. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak günlük doz 40 mg/kg’a kadar çıkartılabilir. Tedavi süresi genelde 7 gündür.
8 haftalıktan küçük çocuklarda: 15 mg/kg günde tek doz ya da her 12 saatte bir kez 7.5 mg/kg’dır.
Gestasyonel yaşı (annenin son adetinin ilk gününden doğuma kadar geçen süre) 40 haftadan küçük olan yeni doğanlarda doğdukları ilk hafta süresince metronidazol birikimi görülebilir.
Bu nedenle tedavinin ilk birkaç gününde kandaki metronidazol miktarlarının ölçülmesi gerekebilir.
Cerrahi profilaksisi:
Literatürlerde yayınlanmış çalışmalar cerrahi profilaksisi için ideal protokolün belirlenmesine imkan vermemektedir.
Metranidazole enterobakterilere karşı etkili bir ilaçla kombine olarak kullanılmalıdır.
8 saatte bir 500 mg, ameliyattan yaklaşık 48 saat önce uygulanmaya başlandığında yeterli etki sağlar.
Son doz ameliyattan en geç 12 saat önce verilmelidir.
Profilaksinin amacı, ameliyat sırasında mide-bağırsak sistemine bakteri inokülasyonunun (aşılanmasının) engellenmesi olduğu için ameliyat sonrası dönemde ilacın verilmeye devam edilmesinin (en azından oral yoldan verilmesinin) yararı yoktur.
Aynı protokolde çocuklara 20 ila 30 mg/kg/gün uygulanmalıdır.
Uygulama yolu ve metodu :
Ağız yoluyla alınır.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
Yukarıda verilmiştir.
Yaşlılarda kullanımı:
NİDAZOL oral süspansiyon çocuklarda kullanılır. Yaşlı hastalarda NİDAZOL‘ ün tablet formu tercih edilmelidir. Ancak yaşlı hastalara da uygulanması gerekiyorsa, özellikle yüksek dozlarda kullanılacaksa, dikkatli olunmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek / Karaciğer yetmezliği:
İdrar yoluyla atıldığından diyalize giren böbrek yetmezliği hastalarında dikkat edilmelidir.
Karaciğer yetmezliği olanlarda doktorunuz daha düşük doz veya daha kısa tedavi uygulayabilir.
Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.
Eğer NİDAZOL‘ ün etkisinin çok güçlü ya da zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla NİDAZOL kullandıysanız
NİDAZOL’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Çok yüksek dozda metronidazol alınması halinde doz aşıı belirtileri bulantı, kusma ve ataksidir.
NİDAZOL‘ ü kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Eğer bir NİDAZOL dozunu unutursanız bir sonraki dozu normal olarak almalısınız.
Bu ürünün kullanımına ilişkin ilave sorularınız varsa doktorunuz ya da eczacınıza sorunuz.
NİDAZOL ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Metronidazolün geri çekilme şeklinde herhangi bir etki potansiyeli beklenmez.
4. Olası yan etkiler nelerdir ?
Tüm ilaçlar için olduğu gibi NİDAZOL‘ de içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olan bireylerde yan etkiye yol açabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, NİDAZOL‘ ü kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Ellerinizde, ayaklarınızda, eklemlerinizde, yüzünüzde, dudaklarınızda ya da solunum zorluğu veya yutma güçlüğüne yol açabilecek şekilde boğazınızda şişme olursa. Aynı zamanda kaşıntılı bir döküntü de olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum, sizde
NİDAZOL‘ e karşı alerjik bir reaksiyon geliştiğini gösterir.
• Ensefalopati denilen şiddetli ancak çok seyrek görülen bir çeşit beyin hastalığı. ).
Belirtiler farklılık gösterir ama ateşiniz, ense sertliğiniz, baş ağrınız olabilir ya da var olmayan sesler duyabilirsiniz. Aynı zamanda elleriniz ve ayaklarınızı kullanmakta zorluk çekebilir, konuşmakta zorlanabilir ya da sersemlik hissedebilirsiniz. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmaya gerek olabilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Cilt ve gözlerde sarımsı görünüm. Bu durum, bir karaciğer hastalığına işaret edebilir (sarılık).
• Beklenmedik enfeksiyonlar, ağızda yaralar, berelenmeler, dişetinde kanama, veya yorgunluk. Bu durum, bir kan sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir.
• Sırtınıza yansıya şiddetli karın ağrısı (pankreatit)
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Bu ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Çok seyrek olarak (< 1/10 000)
• Nöbetler
• Sersemlik hissi ve var olmayan şeyleri duyma ya da görme (halüsinasyonlar) gibi zihinsel sorunlar
• Cilt döküntüsü ya da kızarması
• Bulanık veya çift görme gibi göz problemleri
• Baş ağrısı
• İdrar renginde koyulaşma
• Uykulu hali ya da baş dönmesi
• Kas veya eklemlerde ağrı
Sıklığı bilinmiyor (eldeki verilerden sıklığı tahmin edilemiyor)
• Kollar ve bacaklarda duyarsızlık, karıncılanma, ağrı veya yorgunluk
• Ağızda hoş olmayan tat
• Paslı dil
• Bulantı, kusma, mide rahatsızlığı veya ishal
• İştah kaybı
• Ateş
• Ruhsal çökkünlük hissi
• Gözlerde ağrı (optik nörit)
• Ateş, baş ağrısı, ense sertliği, ışığa aşırı hassasiyet, bulantı, kusma gibi bir grup belirtinin birlikte olması. Bu durum, beyin ve omuriliği saran zarın iltihabı sonucu ortaya çıkmış olabilir (menenjit).
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. NİDAZOL’ ün Saklanması
NİDAZOL‘ ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.  Oral süspansiyon oda sıcaklığında (25°C altında), kapağı sıkıca kapalı olarak ve doğrudan ışık görmeyecek biçimde saklanmalıdır. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Dış kutusu üzerinde basılı bulunan son kullanma tarihinden sonra NİDAZOL‘ ü kullanmayınız. Son kullanma tarihi o ayın son gününü gösterir. İlaçlar atık su veya eve ait çöplerle birlikte atılmamalıdır. Gerekli olmayan ilaçların nasıl atılacağını eczacınıza sorunuz. Bu önlemler çevreyi korumaya katkıda bulunacaktır.

 

Yorum Yap