NIDAZOL 500 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Metronidazol’dur. NIDAZOL 500 mg Film Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.  NIDAZOL, kalın bağırsak iltihabı; ince bağırsaklar ile ilgili enfeksiyon (crohn hastalığı gibi); karaciğer, böbrek ve dalak gibi birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlar; vajinada kaşıntı ve kirli akıntı ile belirgin enfeksiyon ve erkeklerde ise prostat iltihabı gibi üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

 

NIDAZOL 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIDAZOL, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , parazit ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığı; böbrek yetmezliği; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 5. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün süreyle alkol almayınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 7. Tedaviniz sırasında NIDAZOL  idrarınızı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 8. Çocuklarda süspansiyon formu kullanılmalıdır.
 9. Hamilelik şüphesi varsa veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyor iseniz NIDAZOL kullanmayınız.

 

NIDAZOL 500 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Sarılık (cilt ve gözlerde sararma), ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler ya da yaralar, diş eti kanaması, yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol
İlaç Marka İsmi:  NIDAZOL 500 mg Film Tablet

NIDAZOL 500 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


Nidazol 500 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü

 

Bir Yorum Yazın