Nibulen Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Siklopiroks olamin’dir. Nibulen Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Nibulen, el ve ayak parmak aralarında, kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu; sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor); cinsel organların dış kısmında görülen mantar enfeksiyonu; derinin kıvrımlı yerlerinde, gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu  tedavisinde kullanılır.

Nibulen Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nibulen, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 7. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmez ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 8. İlacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi  bol su ile yıkayınız.
 9. İlacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Dolayısıyla bu ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Nibulen Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz ve bir süre kuruması için bekleyiniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Derideki hastalıklı bölgeler iyileşene kadar tedaviye devam ediniz. İyileşme  süresi genel olarak 2 haftadır. Günde 2 kez uygulanır. Enfeksiyonun tekrarının önlenebilmesi için tedavi bittikten sonra 1-2 hafta daha uygulamaya devam edilmesi önerilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede geçici yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Siklopiroks olamin
İlaç Marka İsmi:  Nibulen Krem

 

Bir Yorum Yazın