NEXIUM IV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Esomeprazol magnezyum’dur. NEXIUM IV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür. Mide veya bağırsak ülseri, kanaması var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülser hastalarında  kanamanın durdurulması ve kanamanın tekrarının önlenmesinde;   mide suyunun yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve ağrının tedavisi ile mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesine bağlı mide yanması, bulantı ve kusma gibi hastalık belirtilerinin tedavisinde ve ağrı ve iltihap için kullanılan ilaçların sebep olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde kullanılmaktadır.

Nexium İV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NEXIUM, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.
 3. Eğer NEXIUM‘ un kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 6. İlacın 1 yıldan uzun süre kullanımı kalça, bilek ya da omurga kırık riskini çok az da olsa arttırabilir. Eğer
  osteoporozunuz varsa ya da kortikosteroid ahyorsamz; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında, kanınızda magnezyum seviyesinde düşme olur.  Düşük  magnezyum seviyeleri, bitkinlik, istemsiz kas kasılmaları, oryantasyon bozukluğu,  baş dönmesi, kalp atış hızında artış şeklinde görülebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, hemen doktorunuza danışınız. Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum ya da kalsiyum seviyelerinde de azalmaya yol açabilir.
  Doktorunuz sizin magnezyum seviyelerinizi izlemek için düzenli kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
 8. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak NEXIUM‘ u doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Nexium İV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toplardamar içine enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum
İlaç Marka İsmi: NEXIUM IV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

NEXIUM IV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz kullanma talimatı


NEXIUM IV 40 mg İnfüzyon Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın