Nexium 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Esomeprazol magnezyum’dur. NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür. NEXIUM, mide suyunun yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve ağrının tedavisi ile mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesine bağlı mide yanması, bulantı ve kusma gibi hastalık belirtilerinin tedavisinde; ağrı ve iltihap için kullanılan ilaçların sebep olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde; Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisinde ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NEXIUM, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.
 3. Eğer NEXIUM‘ un kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 6. İlacın 1 yıldan uzun süre kullanımı kalça, bilek ya da omurga kırık riskini çok az da olsa arttırabilir. Eğer
  osteoporozunuz varsa ya da kortikosteroid ahyorsamz; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında, kanınızda magnezyum seviyesinde düşme olur.  Düşük  magnezyum seviyeleri, bitkinlik, istemsiz kas kasılmaları, oryantasyon bozukluğu,  baş dönmesi, kalp atış hızında artış şeklinde görülebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, hemen doktorunuza danışınız. Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum ya da kalsiyum seviyelerinde de azalmaya yol açabilir.
  Doktorunuz sizin magnezyum seviyelerinizi izlemek için düzenli kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
 8. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak NEXIUM‘ u doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 9. NEXIUM12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Yiyecek ile birlikte veya aç karnına alınabilir.
 3. 12 yaş üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinlerde mide yanması, bulantı ve kusma gibi şikayetlerde günlük önerilen doz: Günde 20 mg lık 1 tablettir.  Eğer bir aylık kullanımdan sonra şikayetleriniz halen devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz. Şikayetlerinizde iyileşme olduktan sonra, sadece ihtiyaç halinde günde 20 mg lık 1 tablet almanız önerilir.
 4. Hastalığın tekrarını önlemek için günlük önerilen doz: Günde 20 mg lık 1 tablettir.
 5. Yemek borusu iltihabı ve ağrı tedavisinde günlük önerilen doz: Günde 40 mg lık 1 tablettir. İyileşme süresi 4 ila 8 haftadır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum
İlaç Marka İsmi: NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanma talimatı


Nexium-20-mg-Enterik-Kaplı-Pellet-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın